Metin Akpınar Kimdir? Metin Akpınar Biyografisi Filmleri

Metin Akpınar Kimdir? Metin Akpınar Biyografisi Filmleri

26 Eylül 2015 0 Yazar: Biyografi

2 Kasım 1942 doğumlu olan Metin Akpınar, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Aksaray semtinde dünyaya gelen Akpınar, Pertevniyal Lisesi’ nde eğitimini sürdürmüştür. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi’ nde üniversite eğitimi almıştır.

1957 yılı itibariyle İstanbul Yeşil Sahne’ de tiyatroya başlayan Sanatçı, 1962 yılında Türk Talebe Birliği’ nde amatör olarak tiyatroculuğa devam etmiştir. 1964 yılında yıldızı parlayarak Ulvi Uraz tiyatrosunda ilk profesyonel oyunda yer almıştır. ‘’ Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’’ isimli tiyatro oyunu sanatçının profesyonel tiyatroculuğa adım atmasını sağlamıştır. 1967 yılında ilk kabare tiyatro çalışması olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu kurucuları arasında yerini almıştır. 1992 yılına kadar bu tiyatronun müdürlüğünü yaparak ayrıca tiyatroda oynanan birçok gösteride yer almıştır.

Metin Akpınar Kimdir? Metin Akpınar Biyografisi Filmleri

1972 yılında kendi için ilk olan Tatlı Dillim sinema filminde başrolleri Tarık Akan ve Filiz Akın’ ın paylaştığı filmde oynamıştır. Bu film sonrasında Zeki Alasya ile birçok sinema filmine imza atmıştır. Zeki Alasya ile toplumu ilgilendiren konulara sahip komedi filmlerinde oynamıştır. ‘’ Nereye Bakıyor Bu Adam’’, ‘’ Patron Duymasın’’, ‘’ Davetsiz Misafir’’, ‘’ Petrol Kralları’’, ‘’ Köyden İndim Şehire’’ filmlerinde Zeki Alasya ile rol almıştır.

Zeki Alasya, kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Metin Akpınar dörtlüsünün beraber oynadığı ‘’ köyden İndim Şehire’’ ve ‘’ Salak Milyoner’’ isimli filmleri hala televizyon ekranlarında severek izlenmektedir. Zeki Alasya ile şaşkın kahramanlar olarak anılmaya başladığı film 1974 yılında Mirasyediler isimli filmdir.

Metin Akpınar Kimdir? Metin Akpınar Biyografisi Filmleri

İlerleyen yıllarda Kemal Sunal ile ‘’ Propaganda’’ filminde oynayarak kendi kariyerine tek başına devam etme kararı aldı. Ayrıca ‘’ Abuzer Kadayıf’’ isimli filmde oynayarak adından sıkça söz ettirmiştir.

Metin Akpınar Kimdir? Metin Akpınar Biyografisi Filmleri

73 yaşındaki Sanatçı, kariyer hayatı boyunca bir çok film ve projede yer alarak Türkiye’ nin sevilen sanatçıları arasında yerini almıştır. Rol aldığı filmler ile adından sıkça bahsettiren Metin Akpınar, Zeki Alasya ile başrol paylaştığı filmleri komedi türünün hayatımızda yer almasını sağlamıştır. Tiyatro ve sinema alanında sürdürdüğü çalışmalarda başarıyı elinde tutarak Türk insanının sevgisini elde etmiştir.

metin akpınar rakı, metin akpınar çocuğu varmı, metin akpınar şarkıları, metin akpınar aslen nereli, metin akpınar video, metin akpınar nereli, metin akpınar şarkı

istanbul escort bayan