Metin Akpınar Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
216
Metin Akpınar Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Metin Akpınar Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Metin Akpınar Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Metin Akpınar Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Metin Akpınar Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Metin Akpınar Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Yeşilçam döneminin yaşayan üyelerinden birisi olan Metin Akpınar kimdir ve oyunculuk yaşamında kazandığı başarılar nelerdir. Tiyatro ve sinemada başarılı rolleri ile bilinen Metin Akpınar nerelidir ve şimdiye kadar oynadığı yapımlar hangileridir gibi tüm soruların cevabını bu yazımız aracılığıyla öğrenebilirsiniz.


Metin Akpınar Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Metin Akpınar, 1941 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiş ve ardındansında yine yaşamına İstanbul’da devam etmiştir. Lise eğitimi için Pertevniyal Lisesi’nde eğitim yaşamına başlayan Metin Akpınar, sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim hayatına devam etmiştir. İki defa üniversiteye girmesine rağmen eğitim yaşamını yarıda bırakmış ve oyunculuk ile kariyerini sürdürme kararı almıştır.

2019 yılı itibariyle Metin Akpınar kaç yaşındadır sualinin yanıtı için 77 yaşında olduğu belirtilebilir. Henüz 15 yaşındayken Yeşil Sahne’de tiyatro yaşamına başlayan ve ardındansında Milli Türk Talebe Birliği’nde amatör olarak tiyatroya devam eden Metin Akpınar, o senelerdan bu yana önemli tiyatro yapımlarında rol almıştır. Bu süreçlerde Metin Akpınar oyunculuk, idarecilik ve yönetmenlik çalışmaları gerçekleştirmiştir.

1964 senesinde Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda vazifeye başlayan Metin Akpınar, Haldun Taner’in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyunu ile profesyonel oyunculuk yaşamına adım atmıştır. 1959 senesinde Milli Türk Talebe Birliği amatör oyunculuk grubunda Zeki Alasya ile tanışmış ve ardındansında Türk tiyatrosunda ve Türk sinemasında Metin Akpınar-Zeki Alasya ikilisinin doğmasına yol açmıştır.

Haldun Taner, Zeki Alasya, Ahmet Gülhan ile birlikte 1967 senesinde Devekuşu Kabare tiyatrosunun kurucuları içinde bulunmuş ve bu kabare ile birlikte 1992 yılına kadar çok büyük başarılarla tiyatro faaliyetlerine devam etmiştir. Devekuşu Kabare 1992 senesinde kapanana kadar Haldun Taner’in bir çok oyununu ve Deliler, Aşk Olsun, Geceler, Yasaklar, Beyoğlu Beyoğlu, Dün Bugün ve Reklamlar olarak anılan 7 serilik oyunları sahneye koymuştur.


Metin Akpınar’ın Kamera ile Tanışması

Tiyatro kariyeri çok geniş bir çerçevede bulunan Metin Akpınar, İstanbullu bir oyuncu olarak ilk defa 1972 senesinde Kemal Sunal, Tarık Akan ve Filiz Akın ile birlikte Tatlı Dillim filminde rol almıştır. Daha sonra Zeki Alasya ile birlikte bir çok değişik filmde önemli rollere imza atmıştır.

Yıllar boyunca Türkiye’de Zeki Alasya ile çekmiş olduğu Bu Adamlar Nereye Bakıyor, Patron Duymasın, Köyden İndim Şehire ve Petrol Kralları gibi filmler ve yine Yeşilçam oyuncuları ile ortak olarak oynadığı Salak Milyoner gibi filmler çok yüksek başarılar yakalamıştır.

Bilhassa Yeşilçam’ın önemli oyuncuları Zeki Alasya, Kemal Sunal, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Tarık Akan, Adile Naşit ve Hulusi Kentmen ile bir araya gelerek bir çok yapımda birlikte oynamıştır. 1972 senesinde başlayan sinema yaşamını 2018 yılına kadar aktif olarak ilerleten Metin Akpınar, 1993 senesinde Hastane, 1998-Yerim Seni, 2005-Çat Kapı ve 2009-2011 senelerı arası Papatyam dizileri ile kamera karşısına geçmiş ve televizyonda da yer almıştır. Ayrıca en son 2012 senesinde Aşkın Halleri ve 2016 senesinde Aşk Laftan Anlamaz dizilerinde de rol almıştır.


Metin Akpınar’ın Başarıları ve Özel Hayatı

Bir dönem Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sanatçıları içinde bulunan Metin Akpınar, Altın Portakal ödül merasimlerinde Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştır. Özel yaşamında 1961 senesinde Göksel Özdünyaya geldi ile evlenmiş ve birkaç yıl sonrasında boşanmıştır. Uzun seneler boyunca toplumsal içerikli komedi filmlerinde Zeki Alasya ile birlikte rol alan Metin Akpınar, son haftalarda siyasi görüşleri ile ön plana çıkmıştır. Hatta bu görüşleri ve ifadeleri sebebiyle suçlamalar ile karşılaşmış ve soruşturma da geçirmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.