Mesut Yılmaz kimdir, Mesut Yılmaz kaç yaşında?

06.11.2021
293
Mesut Yılmaz kimdir, Mesut Yılmaz kaç yaşında?

Mesut Yılmaz kimdir, biyografi bölümünde Mesut Yılmaz biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mesut Yılmaz kaç yaşında?, Mesut Yılmaz memleketi neresi, Mesut Yılmaz facebook, Mesut Yılmaz nereli, Mesut Yılmaz instagram, Mesut Yılmaz ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Mesut Yılmaz kimdir? başlığımızın detayları..

Mesut Yılmaz Kimdir – Mesut Yılmaz Biyografi

1947 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat bölümünden, 1971 senesinde mezun oldu. Almanya’nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı.1975-1983 senelerı içinde kimya tekstil ve ulaştırma sektörlerinde çeşitli özel şirketlerde yönetici olarak görev aldı.

1983 ılının Mayıs ayında kurulan Anavatan Partisi’ndekurucu üye ve Genel Başkan yardımcısı oldu. Aynı yıl  yapılan genel seçimde Rize Milletvekili seçildi.Birinci Turgut Özal hükümetinde enformasyondan sorumlu devlet bakanlığına atandı ve hükümet sözcülüğü yaptı. 1986 senesinde Kültür ve Turizm Bakanı oldu. 

 İkinci Özal hükümetinde Dışişleri Bakanlığına atandı. Mesut Yılmaz Yıldırım Akbulut Hükümeti’nde de üstüne aldığı bu görevden 1990 tarihinde  istifa etti.

1991 tarihinde Anavatan Partisi Genel Başkanlığına seçilen Mesut Yılmaz, 1995’te yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi aracılığıyla kurulan hükümette başbakan olarak görev aldı. 

1999 tarihinde yapılan genel seçimlerde partisinin büyük oy kaybına rağmen DSP-MHP-ANAP koalisyonunda yer alarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.  2002’de partisi baraj altında kalınca istifa etti. 

İyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Mesut Yılmaz, Berna Yılmaz, ile evli ve  iki çocuk babasıdır.

Mesut Yılmaz’ın büyük oğlu Yavuz Yılmaz 2017 tarihinde evinde silahla vurulmuş halde bulunmuştu.Yavuz Yılmaz’ın intihar ettiğinden şüphe edildi.

Mesut Yılmaz’ın geçen sene Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde akciğerinde tümöre rastlanmıştı. 23 Ocak 2019’da yapılan operasyon sonucu kanserli tümör temizlenmişti.

Uzun süredir akciğer kanseri nasıl tedavi edileceği görmekte olan Mesut Yılmaz,yaşamını yitirdi.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.