Mesut Toprak Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
261
Mesut Toprak Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Mesut Toprak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Mesut Toprak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Mesut Toprak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Mesut Toprak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mesut Toprak Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Mesut Toprak Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Mesut Toprak Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

İstanbul Zeytinburnu’nda yükselmiş olan On altı Dokuz isimli gökdelenlerin sahibi olan Mesut Toprak kimdir? Aynı zamanda Tay Group şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Mesut Toprak, 1959 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Esasen Malatya kökenlidir. Öğrenimi lise senelerına geldiğinde hem ticaret hem okulu birlikte götürememiştir. Bu nedenle okulu bırakmak zorunda kalmıştır.

1972 senesinde İstanbul Sultanhamam’da çalışmaya başlayan Mesut Toprak, 5 sene kadar bir çok firmada çalışmıştır. Ardından Sultanhamam’da 1977 senesinde kurduğu iş ile ticaret yaşamına başlamıştır. Mesut Toprak, 1987 yılına kadar ihracatçı ve Anadolu firmalarına mal satmıştır. 1989 yılına gelene kadar yalnızca kumaş satan Mesut Toprak, 1989 senesinde Tayteks markasını kurarak hazır giyim sektörüne giriş yapmıştır.

Şirketinin kurucusu her daim kendisi olmuştur. Lakin o iş için ortak bulunacağı birisi de her zaman olmuştur. Tayteks şifrketindaki ortağı Vedat Pembecioğlu olmuştur. Turizm işindeki ortağı Tavit Köletavitoğlu olmuş ve konfeksiyondaki ortağı da Osman Akdağ olmuştur. 1995 senesinde Mesut Toprak, Çorlu’da fabrikasını kurmuştur. 2001 senesinde da Bolu’da kurulmuş olan Yeni Dünya Tekstil Şirketi’ni satın almıştır. Mesut Toprak, 2003 senesinde ise Beylikdüzü’nde bulunan Taypa’yı üretime geçirmiştir.

Mesut Toprak, 2004 senesinde gayrimenkul alanında faaliyet göstermekte olan Astay ismindeki firmayı kurmuştur. Hemen sonrasında İstanbul’da bulunan Four Seasons Otelleri’ni satın almıştır. Yapmış olduğu Academia Apartments ve Onaltıdokuz İstanbul projeleriyle sektördeki yerini sağlamlaştırmış olmuştur. Aynı zamanda Mesut Toprak, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda da Turizm Meclisi Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Mesut Toprak, 2.500 çalışanı olan ve bunun yanı sıra 70 milyon dolar cirosu, 7 şirketi olan bir grubun başında, 55 milyon dolarlık ta ihracat yapan şirketlerin başındadır. Mesut Toprak’ın şirketleri; Next, Marks&Spencer, Esprit, Timberland, Nautica, Polo Jeans, Ralph Lauren, Dockers ve Levis markaları için tasarım ve üretim yapmaktadır.

4 Mart 2013 tarihinde oğlu Osman Hulusi Toprak, yine kendisi gibi iş adamı olan Fuat Tosyalı’nın kızı Şeyda Tosyalı ile evlenmiştir. Abdullah Gül bu evliliğe tanıklık etmiştir. Bu nikaha tanıklık edenler içinde; Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve İçişleri Bakanı Muammer Güler de bulunmuştur.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.