Mendesli Thrasyllus Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
261
Mendesli Thrasyllus Kimdir? Biyografi Sayfası

Mendesli Thrasyllus Kimdir? Biyografi, bölümünde Mendesli Thrasyllus Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mendesli Thrasyllus Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mendesli Thrasyllus Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mendesli Thrasyllus (Tiberius Claudius Thrasyllus) (M.Ö. 1. yy.)Mısır’ın Mendes kentine gelen Yunan kökenli bir aileye mensuptur.

İskenderiyeli bir dil bilgisi uzmanı olsa da Platon ve Demokritos’un editörüdür daha çok astrolog olarak tanınmıştır. Thrasyllus geleceğin Roma İmparatoru Tiberius ile sürgüne gönderildiği Rodos adasından karşılaşmıştır.

Thrasyllus, Tiberius’un yakında zamanda yeniden Roma’ya çağrılacağı ve resmen Augustus’un varisi olarak atanacağı öngörüsünde bulunmuş ve sonrasında Tiberius’un tahtta kaldığı seneler boyunca onun yakınında bulunmuş ve İmparator aracılığıyla karısı ile birlikte çok kıymetli bir heiye olan Roma Yurttaşlığı ile ödüllendirilmiştir.

Tiberius’un gelini Livilla, Tiberius’un en yakın dostu olan Sejanus ile olan ilişkisini ona danışmış ve Thrasyllus gizliden gizliye Sejanus’u desteklediği için Tiberius’u Roma’dan ayrılarak Capriye gitmeye ikna etmiştir. Thrasyllus’un damadı Naevius Sutorius Macro Sejanus’u yok etme görevini başarmıştır fakat bu konu ile ilgili Thrasyllus’un bilgisi olup olmadığı konusu açık değildir. Thrasyllus, Tiberius ile birlikte Capri’de kalmış ve tahta varis seçiminde akıl hocalığı yapmış sonunda da kızı Eunia ile ilişkisi bulunan Tiberius’un yeğeni Caligulayı işaret etmiştir.

Karısı II. Aka’dan Thrasyllus’un iki çocuğu olmuştur: oğlu Tiberius Claudius Balbilus ve Praetorian Prefect Naevius Sutorius Macro ile evlenen kızı Eunia.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.