Melihat Gülses Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
488
Melihat Gülses Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Melihat Gülses Kimdir? Biyografisi, bölümünde Melihat Gülses Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Melihat Gülses Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Melihat Gülses Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Melihat Gülses

Melihat Gülses, 1 Ekim 1958 senesinde Konya’nın Akşehir beldesinde dünyaya geldi. Ahmet Tahir ve Nurten Köseoğlu çiftinin üçüncü çocuğudur. Ağabeyi Zeki Celal Köseoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek çeşitli illerde savcı olarak görev yapmış ve meslekten emekli olarak serbest olarak çalışmaya başlamıştır.

Ablası Emeti(Demet) Köseoğlu İktisat Fakültesi mezunu olup bankacılık yapmaktadır.

Melihat Gülses, İlk ve orta okulu babasının bir bankada çalışması sebebiyle Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde bitirdi. Bunun yanı sıra ilk müzik eğitimini babası Ahmet Tahir Köseoğlu’ndan bu senelerda almaya başlamış ve kendisinden bir çok eser meşk etmiştir. Lise eğitim hayatına İstanbul’da Fatih Kız Lisesi’nde başlamış ve lise ikinci sınıfı okurken konservatuara kaydolarak hem lise hem de Konservatuara devam etmiştir. 1976’da girdiği İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses eğitimi (Şan) bölümünü 1984’de bitirdi. Ses rengi (SOPRANO). Konservatuarda, Bekir Sıtkı Sezgin, Alâeddin Yavaşça, Tülûn Korman ile repertuar, Nurten Erpek’ten solfej ve nazariyat, Güher Güney ve Güzin Güney ile şan çalıştı. 1981 senesinde TRT İstanbul Radyosu’na girdi. Türkiye’nin ünlü din adamlarından biri olarak bilinen Hâfız ve Mevlidhân Ali Gülses’in dördüncü çocuğu olan Necip Gülses’le konservatuarda okuduğu senelerda tanışarak 4 Kasım 1983 senesinde evlendi.

Eşi Necip Gülses, 1981 senesinden bu yana konservatuarda Tanbur Öğretim Görevlisi olarak Melihat Gülses’e konservatuar eğitiminin son iki senesinde Tanbur öğretmenliği yaptı. Halen TRT İstanbul Radyosu’nda Tanbur sanatçılığının yanında bestekârlığı ve ressamlığı ile de tanındı. 30.07.1984 senesinde kızı Neva Cansın Gülses dünyaya gözlerini açtı. 1985 senesinde vermiş olduğu ilk solo konserinde Münir Nurettin Selçuk’un eserlerini Bilsak Sanat Merkezi’nde seslendirdi. 1983 senesinden bu yana Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunda (TRT) solo programlar yapmaya başladı. 13 Mart 1991 senesinde ilk defa yurt dışına çıkarak, Europalia Festivali’ne,(Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa’nın ortaklaşa tertip ettiği) Fasıl Topluluğu ile katıldı. 1992 senesinde İstanbul Televizyonunca hazırlanan “Güldeste” isimli, 7 bölümlük, karşı karşıya geldirmalı bir Türk Müziği programının yapım ve sunuculuğunu yaptı. 27 Temmuz 1992 senesinde Mısır’ın Başkenti Kahire de Turizm Bakanlığınca tertip edilen Türk Haftası’na katılarak beş konser verdi. 3 Mayıs 1993’te İTÜ Konferans Salonunda (G Anfisi) İTÜ Mezunları Derneği adına bir konser verdi. 29.7.1993 de Kudsi Erguner’le İspanya Barselona’da “Rumeli Türküleri” konserini verdi. 1994 senesinde ABD’de basılan “Tatyos Efendi” CD’sinde bestecinin eserlerini okudu. 17 Haziran 1995’te Kıbrıs Girne’de tertip edilen “Altın Zeytin” Müzik müsabakasında Hasan Esen’in eserini seslendirdi. 1995 senesinde Engin Ege idaresindeki TRT İstanbul Radyosu Tango Orkestrasında solist olarak Tangolar seslendirmeye başladı.

29 Haziran 1996 tarihinde 24. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde Kudsi Erguner’in projesi olan “İstanbul Türküleri-Rembetiko” isimli konserde, Rumca ve Türkçe olarak türkülerimizi seslendirdi. 3 Temmuz 1996 da “İstanbul Türküleri-Rembetiko” isimli konserin tekrarını Yunanistan’ın Başkenti Atina’da seslendirdi. 16 Nisan 1997 de Cemal Reşit Rey Konser Salonunda, Ûdi Bestekar Cinuçen Tanrıkorur’un Fantezi eserlerini seslendirdi. 28 Haziran 1997 tarihinde 25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali kapsamı içinde, Aya İrini’de “Viyana’dan İstanbul’a Şarkılar” isimli konserde, Fransız soprano Catherine Dubosc ile birlikte Şevki Bey ve Schubert’in eserlerini seslendirdi. 1997 senesinde Kudsi Erguner’in kurduğu İstanbul Hanımları “Harem” topluluğuyla birlikte Fransa’nın başkenti Paris’te “Festival De L’imaginaire” isimli etkinliklere katıldı. Aynı yıl topluluğun CD’i “Chant du Harem” yayınlandı. 25 Ocak 1997 de CRR Konser Salonu’nda İTÜ Devlet Konservatuarı Orkestrasının konserine solist olarak katıldı. 1 Eylül 1998 senesinde Mavi Nota Müzik dergisinin “Geleneksel Müzikler Teşvik Ödülü”nü aldı. 1998 senesinde TRT’nin açmış olduğu “Dede Efendi Beste müsabakasında” bestesi İsmail Ötenkaya’ya ait olan “Sen ağlama” isimli eseri seslendirerek üçüncülük ödülünü almıştır. 1998 senesinde Osmanlı Bankası’nın 135. kuruluş yılı münasebetiyle, Aya İrini Kilisesinde tertib edilen konsere Soprano Catherine Dubosc ile birlikte katıldı.

8 haziran 1998’de Galatasaray Lisesi Tevfik Fikret Salonunda “Galatasaraylı Besteciler” isimli bir solo konser verdi. 10 Şubat 1999 tarihinde CRR Konser Salonunda “Geçmişten Günümüze Fanteziler” ve aynı yıl 20 Haziran 1999’da AKM ufak salonda, 27. Uluslararası İstanbul Festivali’nde “Klâsikten Fanteziye” isimli iki ayrı solo konserini şef İhsan Özer Yönetiminde, özel bir Türk Müziği Orkestrası eşliğinde verdi.

7 Ekim 1999 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Uzel Holding sahibi Ahmet Uzel’in ölümünün 1. yılı münasebetiyle tertip edilen “Ahmet Uzel’i Anma Konseri”nde bestecinin eserlerini seslendirdi. 14 Şubat 2000 tarihinde CRR Konser Salonu’nda “İstanbul’dan Atina’ya Türküler” isimli solo konserini verdi ve aynı ismi taşıyan albümünü çıkardı. 26 Ekim 2000’de Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde, Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun açılış konserine solist olarak katıldı.

18 Nisan 2000’de Yunan Sanatçı Kiryokos Kalaycidis’in kurmuş olduğu “En Chordais” topluluğuyla birlikte Atina’da konser verdi ve Bestekar Zaharya isimli CD’si Yunanistan’da basıldı. 27 Temmuz 2000 tarihi Uluslararası Nasrettin Hoca Şenlikleri’nin açılış konserini Konya Akşehir’de verdi. 28 Ocak 2000 senesinde Almanya Hamburg’da kurulmuş olan Türk ve Yunan Dostluk Derneği’nin davetlisi olarak Hamburg Musiki Derneği’yle birlikte bir solo konser verdi.

2000 senesinde Uzel Holding adına “PERA 1930” ve “Ahmet Uzel Eserleri” ismli iki albüm yaptı. “Narçiçeğim” isimli albümü 2001 senesinde Türk Musikisi Vakfı aracılığıyla çıkarıldı.
20 Haziran 2001 tarihinde 29. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali çerçevesinde bulunan “Kökten Geleceğe” isimli solo konserini Atatürk Kültür Merkezi Büyük salonda verdi. 2002 senesinde “İnce saz” topluluğuyla birlikte CRR konser salonunda bir konser verdi ve “Eylül Şarkıları“ isimli albümü basıldı.
2003 senesinde Türk Müziğine katkılarından dolayı “Müzdak” (İstanbul Türk Müziği Dernek Vakıfları Dayanışma Konseyi) aracılığıyla verilen “10.Yıl Kültür ve Sanat Ödülleri“nden birine layık görüldü. 2004 senesinde Şair Hüsamettin Olgun’un şiirlerinden bestelenmiş “Hüznün Hikayesi” isimli albümü basıldı. 2004 senesinde “Berksav” (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı) aracılığıyla yılın Türk Müziği Sanatçısı ödülüne layık görüldü. 2004 Yılında Yunanistan Selanik şehrinde bir solo konser ve Selanik Konservatuarında Masterclass olarak ders verdi. Ayrıca birden fazla yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde solist yahut çeşitli topluluklarla ülkemizi temsil etti. Halen müzik yaşamına TRT İstanbul Radyosu’nda sürdürmektedir.

Albümleri
Beyaz Köpükler – 2007 Akustik Yapım
Narçiçeğim 2 – 2005 Akustik Yapım
Narçiçeğim – 2005 Akustik Yapım
Hüznün Hikâyesi – 2004 Akustik Yapım
İki/Eylül Şarkıları – 2002 Kalan Müzik
İstanbul’dan Atina’ya Türküler – 2000 Akustik Yapım
Tatyos Efendi – 1996 Traditional Crossroads
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.