Mehmet Esen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
461
Mehmet Esen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Mehmet Esen Kimdir? Biyografisi, bölümünde Mehmet Esen Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Mehmet Esen Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mehmet Esen Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mehmet Esen

Mehmet Esen, 1958 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sahnede izlediği Münir Özkul’dan etkilenerek Cihangir İlkokulu’nda sahneye koyup sergilediği tek kişilik oyunuyla sanat yaşamına yatkınlığı yaşanan Mehmet Esen, Ankara Lisesi’nde okurken, tiyatroya olan ilgisini sürdürdü. Öğrencilik yılarında Ankara Deneme Sahnesi’nde eğitim alıp, aynı yerde kadroya girerek, kurs arkadaşı Altan Erkekli ile ilk oyunu Bozkır Dirliği’nde rol aldı.

O senelerda amacı AST bünyesine katılmak olsa da; Küçük Sahne’de yollarının kesiştiği ve sonradan “Dünyanın en önemli oyuncularından, usta, insan” şeklinde tanımladığı Erkan Yücel aracılığı ile Devrimci Ankara Sanat Tiyatrosu’na (DAST) girdi. DAST sürecinde, işkence, gözaltı ve kötü davranışlara maruz kaldı. Bir süre sonra İnşaatlarda çalışarak kazandıkları parayla Ankara Halk Tiyatrosu’nun oluşumunu gerçekleştirmişlerse de, Haldun Taner’in yönlendirmesiyle; İstanbul’a geçti.

Münir Özkul’un yönetmenliğinde çalıştı. 12 Eylül’de tutuklanarak 11 ay cezaevinde kaldı. Önemli sağlık poblemleri yaşayıp kalp cerrahi operasyonu geçiren sanatçı, “Ustamdır” dediği Genco Erkal ile tanışmasının sonrasında Dostlar Tiyatrosu’nda oynadı. Erkan Yücel`in ölümünden aşırı derecede etkilenerek sanat yaşamına 4 yıl ara verdi. Daha sonra 1986’da sinemaya dönerek film tecrübeleri yaşadı. Dönemin İzmir valisi Nevzat Ayaz’ın desteğiyle pasaport yasağını delerek Almanya’ya gitti ve Tiyatrom oluşumuna katıldı. Sanatçı Kerim Afşar’ın, Suçlular ve Suçsuzlar oyununda kendisine başrol vermesiyle büyük başarı elde etti, Avrupa ülkelerini dolaşarak oyunu sergiledi. 1990’da oyunlarında doğaçlama uygulamaya başladı ve büyük ilgi gördü. Oyunculuğunun bunun yanında senaryo çalışmaları yapıyordu.

Mehmet Esen, 1991 senesinde psikiyatr Julia ile evlendi, bu evlilikten bir çocuk sahibi oldu. 1997’de yine Almanya’ya giderek Theater Forum’da (Berlin) tiyatro çalışmaları yaptı. Bir dönem Levent Kırca tiyatrosunda da rol aldı. Bir roman çalışması, sinema projeleri ve tiyatro çalışmalarını, oyuncu ve yönetmen olarak sürdürüyor.

Mehmet Esen’in bu husustaki açıklaması şöyledir: “İsmail Dümbüllü kavuğunu iki insana veriyor. Erkan Yücel ve Münir Özkul. Her ikisi de benim ustam. Erkan Yücel kavuğunu bana verdi. Duyduğuma göre de, Dümbüllü’nün orijinal kavuğu Mehmet Akan aracılığıyla Bitpazarı’nda bulunmuş; bizdekiler takke aslında…”


(Bazıları)

2012 20 Dakika
2010 Behzat Ç. – Tayyar
2005 Eğreti Gelin
2005 Eylül
2000 Şaşıfelek Çıkmazı
1987 Gece Yolculuğu
1987 Katırcılar
1986 Prenses1982 Mine
1982 Göl

Mehmet Esen Ödülleri

1984 Ankara Sanat Kurumu Ödülü
1984 Avni Dilligil ödülü
ODTÜ yılın oyuncusu ödülü
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.