Mehmet Erenler Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
63
Mehmet Erenler Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Mehmet Erenler Kimdir? Biyografisi, bölümünde Mehmet Erenler Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Mehmet Erenler Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mehmet Erenler Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mehmet Erenler

Mehmet Erenler, 26 Ocak 1946 senesinde Ankara’nın Ayaş beldesinde dünyaya geldi. 8 yaşında kendi kendine bağlama öğrenmeye başladı ve hemen hemen 13 yaşında sahneye çıktı. Aynı zamanda Muzaffer Sarısözen’in davetlisi olarak “Yurttan Sesler” programına katıldı. 1960’lı senelerın başında çeşitli gazinolarda çalarak kendini geliştirdi.

Mehmet Erenler, 1966’da TRT’nin açtığı sınavı kazanarak Ankara Radyosu’nda vazifeye başladı. Sonraki senelerda İstanbul Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyesi olarak çalıştı.


1980’den sonra atandığı İstanbul Radyosu’nda bağlama sanatçısı ve koro şefliği görevlerini yerine getiren Mehmet Erenler, Türkiye ve Türkiye dışında bir çok konser, seminer ve toplantıya katıldı.

Çalış üslubu ve icra yetkinliği yönünden benzersiz bir tavra sahip olan Mehmet Erenler, tüm Anadolu Halk Müziği’nin bütün yöresel tavırlarını bilen, otantik çalış şekiline sadık kalan fakat bu çerçeve içinde kendi kişisel anlatımını yaratmış olan nadir bağlama sanatçılarından biri olma özelliğini taşır.

Özelikle ‘açış’ adı verilen serbest ölçülü doğaçlama çalış geleneğinin gerektirdiği teknik hakimiyet, hassaslık, yaratıcılık ve birikim gibi vasıflarının üst düzeyde olması ve dinleyici üzerinde yarattığı etki ile tanınmıştır.

Perde baskılarındaki yumuşaklığı, kendine özgü geçkileri ve motifleri, süslemeleri yerli yerinde ve dengeli bir dağılımla yapması, alışılagelen çalış tekniğinin çok ötesinde kendine özgü bir teknikle çalgı üzerinde benzersiz bir hakimiyet sergilemesiyle bağlamada bir ekol olarak gösterilir.

İcracılığı yanında derlemeci ve koro şefliği ile de tanınan Mehmet Erenler’in derlediği türkülerden bazıları: Denizin Dibinde Haccem (Burdur), Değmem Benim Gamlı Yaslı Gönlüme (Tokat)

20 den fazla albüm hazırlayan Mehmet Erenler, halen TRT İstanbul Radyosu sanatçısıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.