Mehmet Baransu Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
158
Mehmet Baransu Kimdir? Biyografi Sayfası

Mehmet Baransu Kimdir? Biyografi, bölümünde Mehmet Baransu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mehmet Baransu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mehmet Baransu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mehmet Baransu

Mehmet Baransu, 1977 senesinde dünyaya geldi. Ardahan-Göleli bir aileye mensup olan Baransu, lise öğrenimini Erzurum’da bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazandı ve İstanbul’a geldi. Mesleğe Akşamgazetesinde stajyer olarak başladı. Okul zamanında okulun ajansında ve 32. Gün programında da bir süre çalıştı. Daha sonra Aksiyon dergisine geçti ve 1997-2000 senelerı içinde burada çalıştı.

 Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Baransu, “Amerika’da çocuk cinayetleri ve medya” konulu tezini hazırlamak için ABD’ye gitti.

Tezini tamamlamak ve dil eğitimi almak için ABD’de üç buçuk yıl kalan Baransu, Türkiye’ye döndükten sonra kısa bir süre Hürriyet’te çalıştı.

Daha sonra yeni kurulan Taraf gazetesine geçti. Burada yaptığı haberler sebebiyle ile ilgili soruşturmanın gizliliğini ihlal suçlamasıyla birden fazla dava açıldı. 2009 senesinde ringhaber.com isimli özel haberler yapan bir site kurdu. Lakin yeteri reklam alamadıkları gerekçesiyle siteyi kapatmak zorunda kaldı.


Mehmet Baransu Kitapları

Mehmet Baransu – Tuncay Opçin (2012). Pirus (Devşirme Orduların Son Savaşı). Karakutu Yayınları.
Mehmet Baransu (2010). Karargah. Karakutu Yayınları.
Mehmet Baransu (2010). Mösyö. Karakutu Yayınları.

Mehmet Baransu Ödülleri

“O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi” başlıklı haberi sebebiyle 2009 Sedat Simavi Gazetecilik Ödülüne layık görüldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.