Mecdi Boysan Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
235
Mecdi Boysan Kimdir? Biyografi Sayfası

Mecdi Boysan Kimdir? Biyografi, bölümünde Mecdi Boysan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mecdi Boysan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mecdi Boysan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mecdi Boysan

Mustafa Mecdi Nizami Boysan, 1886 senesinde Gümülcine’de dünyaya geldi. Türk İş Adamı, CHP Edirne eski Milletvekili ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eniştesi.

1886 senesinde Gümülcine’de Ömer Hamdi Bey ile Nazmiye Cemile Hanım’ın oğlu olarak dünyaya gözlerini açan Mustafa Mecdi Boysan, çiftçilik yapmakta iken ardındanları sanayi sektörüne adım atarak fabrika işletmeye başlamıştır.

Fabrikatörlüğünün bunun yanında müteahhitlikte yapan Mecdi Boysan,1935 senesinde yapılan genel seçimler sonrası Cumhuriyet Halk Partisi’nden Edirne Milletvekili olarak meclise katılmıştır.Yine aynı yıl Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Atadan ile evlenen Boysan 1939 senesinde milletvekilliği sona erince mesleğine devam etmiştir.


Atatürk’ün ölümünden bir süre sonra Makbule Atadan’dan boşanan Mecdi Boysan, 25 Aralık 1956 tarihinde 70 yaşında iken vefat etmiştir.Fransızca,Almanca,Rumca ve Arapça bilirdi.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.