Mazhar Alanson Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
261
Mazhar Alanson Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Mazhar Alanson Kimdir? Biyografisi, bölümünde Mazhar Alanson Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Mazhar Alanson Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mazhar Alanson Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mazhar Alanson

Mazhar Alanson, 1950 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Ortaokulu Ankara Koleji’nde okuduktan sonra babasının vefatıyla ailesi İstanbul’a taşındı ve liseyi İstanbul Maarif Koleji’nde bitirdi.

Mazhar Alanson’un Babası senfoni orkestrasında baş trompetçiydi. Ankara Devlet Konservatuarı’na girerek Yüksek Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı tiyatroda oyuncu olarak görev aldı. Burada bir çok usta tiyatro yazarının eserlerinde başrol oynadı.

Lise senelerında gitar çalmayı öğrenen Mazhar Alanson, 1966’da Fuat Güner’le tanışarak Kaygısızlar grubuna katıldı. Bu senelerda Beatles, Crosby, Still, Nash ve Rolling Stones gibi grupların şarkılarını yorumladılar ve kendi söz ve müziklerini yazmaya başladılar.

Mazhar Alanson,bestecilik kabiliyetinin yanında şarkı sözü yazarlığındaki ustalığıyla 1985 senesinde ‘Yılın Söz Yazarı’ ödülünü kazandı. Bunun bunun yanında gerek MFÖ ile gerekse bireysel olarak birden fazla ödül aldı.

Oyunculuk eğitimi almasına karşın yaşamının rotasını müzik de kılan Alanson, nadir olarak sinema filmlerinde rol aldı. Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı “Arkadaşim Şeytan” başrol aldigi ilk sinema filmi oldu ve oynadığı “Mefisto” karakteri ile başarili bir performans gösterdi. Mazhar Alanson’un seneler sonra oynadığı ikinci sinema filmi “Herşey Çok Güzel Olacak” ise 1998 senesinde Türkiye’de seyirci rekoru kırdı. Başrolleri Cem Yılmazla paylaşan Mazhar Alanson, bunun yanı sıra filmin müziklerine de imzasını attı.

2002 senesinde Türk Lokumuyla Tatlı Rüyalar Adlı albüm çalışmasıyla yılın en başarılı yapıtlarından birine imza attı.Ve albümdeki Yandım şarkısı dillere düştü.Ah Bu Ben,Piskopat,Benim Hala Umudum Var,albümün en bi hayli beğeni alan diğer şarkıları oldu.

MFÖ olarak başladığı reklam oyunculuğunda ‘şapkasız çıkmam abi’sloganının simgesi olan Mazhar Alanson ardından birden çok başarılı reklam kanpanyalarında rol aldı.

2006 senesinde çıkan MFÖ nün AGU adlı albümünde bulunan Sarı Laleler adlı Alanson şarkısı yıla damgasını vurdu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.