Max Born Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
190
Max Born Kimdir? Biyografi Sayfası

Max Born Kimdir? Biyografi, bölümünde Max Born Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Max Born Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Max Born Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Max Born Kimdir

Max Born, 11 Aralık 1882 senesinde Breslau’da dünyaya geldi. Breslau’da König Wilhelm, Gymnasium’a başladı. Breslau, Heidelberg, Zürih Üniversitelerinde çalıştı. Daha sonra Klein, Hilbert, Minkowski, ve Runge’in yanında matematik, Schwarzschild ile astronomi, Voight ile fizik üzerine çalıştı.

1906 senesinde Göttingen üniversitesi felsefe bölümünden elastik kablolar ve şeritlerin denge durumunu incelemesi üzerine ödül aldı. Bir yıl sonra aynı üniversiteden bu çalışmasıyla mezun oldu. Born ardından Larmor ve J.J. Thomson’un yanında çalışmak üzere kısa bir süre için Cambridge üniversite’ sine gitti. 1908-1909 senelerında Breslau’ya geri döndü. Fizikci Lummer ve Pringsheim ‘le görecelik teorisi üzerine çalıştı. Bir yazısından dolayı Minkowski, Max Born’u birlikte çalışmak üzere Göttingen’ e davet etti. Lakin 1909 kışında Born oraya varır varmaz öldü.

Max Born, Minkowski ölünce onun fizik alanında yarım kalmış çalışmalarını tamamlamak için orada kaldı. Daha sonra relativistik elektron çalışmalarından dolayı Göttingen Üniversitesinde profesör oldu. 1912’de Michelson’un görecelik üzerine ders verme teklifini kabul etti. Burada spectroscopik deneyler yaptı.


1915 senesinde Berlin Üniversitesinde görevli profesör Max Planck’a asistan olarak çağrıldı. Lakin Alman silahlı kuvvetlerine katılmak zorundaydı. Askeriyenin bilim offisinde sesin yayılışı üzerine çalıştı. Geri kalan zamanını kristaller üzerine ayırdı. Daha sonra Göttingen’ deki çalışmalarını özetleyen Dynamik der Kristallgitter (Dynamics of Crystal Lattices) kitabını yayımladı.

Birinci dünya savaşından sonra 1919’da Frankfurt üniversitesine laboratuvarlardan birinin yönetimini üstlenmek üzere profesör olarak atandı. 1921’de Göttingen’e James Franck ile eş zamanlı olarak döndü. 1925 senesinde Amerika’ya kısa bir seyehati dışında 12 yıl boyunca burada kaldı. Bu senelerda yaşamının en önemli çalışmalarını gerçekleştirdi. Kristal ve Kristal Lattikler üzerine yapılmış birden çok araştırma ve takiben kuantum teorisi üzerine yazılmış kitabını güncelleştirdi.

1925-1926 senelerı içinde Heisenberg ve Jordan ile birlikte kuantum mekaniğin prensipleri(matrix mekanik) ve ardından kuantum mekaniğinin istatistiksel gösterimi üzerine kendi çalışmalarını yayımladı. Birçok Alman fizikci gibi 1933’te göç etmeye zorlandı ve Cambridge üniversitesinden davet aldı. Burada Infeld’le birlikte nonlinear electrodynamics alanında çalışmalar yaptı. 1935-36 kışında Sir C.V. Raman ve öğrencileri ile birlikte Bangalore’de Hindistan Bilim enstitüsünde 6 ay geçirdi.

1936’da Edinburg’da 1953’te emekli oluncaya kadar sürdüreceği Felsefe bölümü profesörlüğüne atandı.


Max Born, 5 Ocak 1970 tarihinde öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.