Matild Manukyan kimdir, Matild Manukyan kaç yaşında?

07.11.2021
456
Matild Manukyan kimdir, Matild Manukyan kaç yaşında?

Matild Manukyan kimdir, biyografi bölümünde Matild Manukyan biyografi sayfası ile karşınızdayız. Matild Manukyan kaç yaşında?, Matild Manukyan memleketi neresi, Matild Manukyan facebook, Matild Manukyan nereli, Matild Manukyan instagram, Matild Manukyan ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Matild Manukyan kimdir? başlığımızın detayları..

Matild Manukyan Kimdir – Matild Manukyan Biyografi

1914 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbullu aristokrat bir ermeni ailesinin kızı. Notre Dame de Sion’u bitirdi. İş yaşamına, sosyete terziliği ile başladı. Dropier Gabriel ile 11 yıl evli kalmıştır. Eşinin ölümünün sonrasında, oğluyla tek başına kaldı. Açtığı atölyede kıyafet dikerek para kazandı. Karaköy’de babasına ait binaları, genelev işletmecilerine kiraya verdi. Buradan alacağını ödemeyen bir kiracısı vasıtasıyla, geneleve ortak oldu. Önce ev sahipliği ile bu işe başladı. Yıllar içinde işlettiği genelev sayısı 37’yi buldu.

Manukyan bir Türk Ermenisidir. Vergi birincisi olan Manukyan’ın tüm Türkiye aracılığıyla tanınmasının sebebi ise genelev patroniçesi olmasıdır.  Resmi görevlilerden, vergi rekortmenliği plaketleri aldı. M&M adını verdiği özel müzede başarılarını sergiledi.

Genelevlerden kazandığı parayı gayrimenkule dönüştürmüştür. Ailesinden kalan gayrimenkul sayısını da artıran Manukyan  tam 6 defa vergi birincisi olmayı başarmıştır. Manukyan’ın tek varisi ABD’de yaşayan oğlu yani Kerope Çilingir’dir. Manukyan’ın mal varlığı ise şöyledir: 500 daire, 50 dükkan, 4 han, 4 yazlık, 220 ticari taksi plakası, 37 genelev, 40 bin, 2 fabrika ve çok sayıda otomobil.

Manukyan, 2001 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Matild Manukyan bir önceki günlerde tekrar haberlere konu olmuştur. Bunun nedeni ise Manukyan’ın mirasıdır. Genelev gelirleri, 220 ticari taksi, 486 taşınmaz, hisseler, dövizler ve banka hesaplarından bir araya gelen bu dev miras için tam 16 kişi ‘ortağız’ diyerek dava açmışlardır. Davacılar, Kerope Çilgingir’in Manukyan’ın oğlu olmadığını iddia etmişlerdir.

 

 

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.