Masatoşi Gündüz İkeda Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
151
Masatoşi Gündüz İkeda Kimdir? Biyografi Sayfası

Masatoşi Gündüz İkeda Kimdir? Biyografi, bölümünde Masatoşi Gündüz İkeda Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Masatoşi Gündüz İkeda Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Masatoşi Gündüz İkeda Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Masatoşi Gündüz İkeda

Masatoşi Gündüz İkeda, 25 Şubat 1926 senesinde Tokyo’da dünyaya geldi. Japon asıllı Türk matematikçi. 1948 senesinde Osaka Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitirdi. 1953′te doktor, 1955’te de doçent unvanlarını aldı. 1957-1959 senelerı içinde Almanya’da Hamburg Üniversitesi’nde Helmut Hasse’nin yanında araştırmalar yaptı.Hasse’nin önerisi üzerine 1960′ta Türkiye’ye gelerek Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde İstatistik dersleri vermeye başladı. 1961′de aynı üniversitenin fen fakültesinde yabancı uzmanlığa atandı.

1964′te Türk uyruğuna geçerek, 1965’te doçent, 1966′da profesör oldu. 1968 senesinde  Ege Üniversitesi’nin izniyle bir yıl süreyle çalışmak üzere Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gitti. İzninin bitiminde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sürekli olarak kadrosuna girdi. Çeşitli tarihlerde Hamburg, ABD’deki California ve Ürdün’deki Yermuk üniversitelerinde konuk öğretim üyesi, 1976 senesinde Princeton’daki Yüksek Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalıştı. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Temel Bilimler Araştırma Kurumunda yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Pür Matematik Araştırma Ünitesi başkanlığı yaptı.

Masatoşi Gündüz, Cebir ve sayılar kuramına katkılarından dolayı 1979 senesinde TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazandı.

Japonya’da olduğu zamanda halkalar kuramı ve grupların matrisle gösterimi üzerine araştırmalar yapan İkeda, 1970’li senelerda cebirsel sayılar kuramına yönelerek, rasyonel sayılar cisminin salt Galois grubunun otomorfizimleri ve tümelliği konularında önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Ünlü matematik dergisi Crelle’s Journal’da yayımlanan bir çalışmasında Galois grubunun çok özel bir yapıda olduğunu gösterdi.

Masatoşi Gündüz, 9 Şubat 2003 tarihinde Ankara’da vefat etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.