Marquis de Condorcet Kimdir? Biyografi Sayfası

25.10.2021
144
Marquis de Condorcet Kimdir? Biyografi Sayfası

Marquis de Condorcet Kimdir? Biyografi, bölümünde Marquis de Condorcet Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Marquis de Condorcet Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Marquis de Condorcet Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Condorcet

Marquis de Condorcet, 17 Eylü 1743 senesinde Fransa’da dünyaya geldi. Fransız filozof, matematikçi ve siyaset bilimcidir. 16 yaşındayken, bir matematik tezinde gösterdiği başarıyla dikkatleri çekti.

1769’da Bilimler Akademisi’ne seçildi. Bunun yanı sıra Voltaire, Turgot ve d’Alembert gibi düşünür ve bilim adamlarının etkisiyle felsefe ve toplumbilim gibi konulara da ilgi duymaya başladı. Ölen Akademi üyelerine yazdığı övgülerle (Les Éloges) adını açıkladı.

1777 senesinde baskıcı metotlarıyle tanınan dük de la Villiere’e övgü yazmayı geri çevirince Akademi’den çıkarıldı. Turgot’un sağladığı olanak ile Maliye Genel Müfettişi oldu. 1782’de Akademi’ye yeniden seçildi. Cumhuriyetçi görüşleri benimseyerek Fransız Devrimi saflarında yer aldı. Paris’ ten milletvekili seçildi, eğitim, sosyal güvenlik gibi konularda öneri taslakları hazırladı. Jakobinler yönetimi alınca, 1794’te Girondin yanlısı olduğu gerekçesiyle Devrim Mahkemesi’ne verilince kaçarak bir süre saklandı.

Bu zamanda tüm kaynaklardan yoksun olmasına karşın ”İnsan Zekasının İlerlemeleri Üzerine Tarihi bir Tablo Taslağı” adlı eserini yazdı. Lakin bir süre sonra yakalanınca kapatıldığı yerde, 28 Mart 1794 tarihinde zehir içerek intihar etti.

Condorcet, dünya çapında tanınan Leonhard Euler ve Benjamin Franklin gibi ünlü bilim adamları ile çalıştı.

Ütopyacı hümanist düşünür olarak insanlık tarihini 10 döneme ayırdı. Fransız Devrimi ile başlayan son dönemin, tüm insanlık için doğal kaynakların hakça paylaşıldığı, aklın ve hoşgörünün, esenlik ve eşitliğin egemen olduğu, savaşların bittiği bir ortamın başlangıcı olduğunu savundu. Görüşleriyle toplum felsefesiyle alakalı düşünürlerin, özellikle Auguste Comte‘a ışık tuttu. Bütün eserleri ölümünden sonra 1822′de 21 cilt olarak yayımlandı.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.