Mark Twain Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
302
Mark Twain Kimdir? Biyografi Sayfası

Mark Twain Kimdir? Biyografi, bölümünde Mark Twain Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mark Twain Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mark Twain Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mark Twain

Mark Twain, 30 Kasım 1835 senesinde Florida’da dünyaya geldi. 7 çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu ve sağ kalan üç kardeşten birisi idi. 4 yaşındayken ailesi, Mississippi Nehri boylarındaki Hannibal’e taşındı.

İleride yaratacağı ünlü romanları bu bölgedeki gözlemlerine dayanarak yazılmıştı. Esnaflık ve avukatlık yapan babasını on bir yaşında iken zatürreden kaybedince okulunu bırakıp çırak olarak bir basımevinde çalışmaya başladı.

Mark Twain, 18 yaşına geldiğinde dünyayı keşfetme arzusunda bir genç olarak ABD’nin değişik eycihazlarıni gezmeye başladı, bu arada çeşitli matbaalarda çalıştı. Dört yıl sonra Missouri’ye döndüğünde Mississippi Nehri’ndeki buharlı gemilerde kaptanlık yapmak istedi. Kaptanlık sınavlarına hazırlık için çalıştı; nehrin her yerini öğrenmesi iki yılını aldı. Çok iyi öğrendiği bu yerler romanlarının mekanını oluşturdu.


Kendisine bu işte Henry adındaki kardeşi eşlik ediyordu. Bir gece rüyasında kardeşinin çalıştığı vapurun yanışını ve ölümünü görmesi ve bu olayın 1858 senesinde aynen rüyasındaki gibi gerçekleşmesi onu çok etkiledi. Kardeşinin ölümünden bir parça kendisini sorumlu tuttu ve bu olaydan sonra parapsikoloji ile ilgilendi.

24 yaşında kaptanlık ehliyetini aldı ve Amerikan İç Savaşı çıkıp nehir gezileri yagizli tutulana kadar nehirde kaptanlık yaptı. Savaşa gönüllü olarak katıldı, fakat 14 günlük askeri eğitimden sonra ordudan ayrılıp Nevada’da vali olan ağabeyi Orion’un yanına gitti. Kardeşi ile birlikte bir süre posta arabasıyla bölgeyi gezdikten sonra zengin olma hayaliyle madencilik yaptı. Madencilik işi başarısızlıkla neticelendi.

Bazı gezi yazıları ve makaleler yazarak çeşitli eyaletleri dolaştı. Mark Twain adıyla imzaladığı ilk makalesi Carson’dan Mektup adlı makalesiydi. Mark Twain, Mississippi gemilerinde “iki kulaç derinlik” manasına gelen bir takma addır.

18 Kasım 1865 günü New York Saturday Pres adlı gazetede yayımlanan Claravas’ta Zıplayan Kurbağa Kutlaması adlı hikâye ile edebiyat alanında çıkış yaptı. Bir madenocağı kampında madencilerden dinlediği yerel bir öyküyü kendi ağzından anlatarak ünü yakalamıştı. Hikayeyi, 1867’de yayımlanan ilk kitabında da aldı.

1866 senesinde bir gazete adına Hawaii’ye giderek oradan yazılar gönderdi. İki sene sonra yine yerel bir gazetenin isteği üzerine Akdeniz’de bir gemi turuna çıktı ve gezi yazılarını Saflar Yabancı Ülkede adlı kitabında topladı. Bu eseri ile ülkesinde çok ünlü bir güldürü yazarı oldu.

Saflar Yabancı Ülkede kitabının getirdiği ekonomik rahatlık aracılığıyla bir arkadaşının kızkardeşi olan ve ilk görüşte aşık olduğu Oliva Langdon ile 1870 yılı Şubat ayında New York’ta evlendi. Bir süre eşi ile birlikte New York’un Buffalo kentinde yaşadı; bir gazetede editör ve yazar olarak çalıştı. Çiftin ilk çocuğu bu senelerda dünyaya gözlerini açtı fakat 19 aylıkken difteriden öldü. 1872, 1874 ve 1880 senelerında sırasıyla kızları Susy, Clara ve Jean dünyaya gözlerini açtı.

Aile, 1872’de Connecticut’ta Hartford’a taşındılar ve burada ileride Mark Twain Müzesi olacak olan evi yaptırdılar. En önemli eserlerini Connecticut’da yaşadığı zamanda yazdı.

Öksüz ve yaramaz bir çocuğun Mississippi’de geçen maceralarını anlattığı 1875 senesinde yayımlanan Tom Sawyer’in Maceraları adlı eseri çok sevildi. Avrupa ile alakalı bir kitap yazmak için bir yayınevi ile 1878’de anlaşma yapınca ailesi ile Avrupa seyahatine gitti, 1879 Eylül’ünde geri döndü. 1881’de yayımlanan Prens ve Dilenci adlı romanını kızları Susy ve Clara’ya ithaf etti.

50. yaş günü kutladığı 1885 senesinde yayımlanan Huckleberry Finn’in Maceraları adlı eseri kimilerince Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri olarak değerlendirilmiştir. Bu kitapta da yaramaz ve asi bir çocuğun hikâyesini anlattı. Konusu köleliğin yasal olduğu bir zamanda geçen eser, karakterlerden birisi olan Jim’e zenci denmesi gibi nedenlerle farklı zamanlarda yasaklamalara ve değiştirmelere maruz kalmıştır.

Huckleberry Finn’den sonra 5 yıl boyunca kitap yayımlamayı bırakan Twain, zengin olmak umuduyla işadamlığına soyunmuştu. Para kazanmak için çeşitli işlere yatırım yapan Mark Twain’in girişimleri hep para kaybıyla neticelendi. 1885’te kurduğu yayınevi ise iflas etmesine yol açtı. İlk olarak iç savaş kahramanlarından ve eski ABD başkanlarından çok büyük hayranlık duyduğu Ulysses Grant’ın anılarını sonrasında Mark Twain’in kendi kitabı Huckleberry Finn’in Maceraları’nı yayımlayan yayınevi, bu iki kitapla elde ettiği başarıyı bir daha asla yakalayamadı. İç savaş ile alakalı çeşitli anı kitaplarının sonrasında dünya çapındaki tüm Katoliklerin birer tane alıp okuyacağı fikriyle Papa XIII. Leo’nun anılarını aynı anda 6 dilde yayımladı fakat ne savaş anıları ne de Papa’nın anıları okuyucunun ilgisini çekmemişti. Bu başarısızlıklarının sonrasında James W. Paige adlı mucitin geliştirdiği bir dizgi makinesi için harcadığı binlerce dolar da ona hiçbir gelir getiremedi.

1891’den sonra ailesiyle hayat pahalılığının daha az olduğu Avrupa’ya yerleşen Twain geçimini sağlamak maksadıyla yazılara yoğunlaştı. 1894’te yayınevi iflas etti, dizgi makinesi Chicago Herald Gazetesi’nde denendi ve başarısız bulundu. Borçlarını ödeyebilmek için yeni bir yol bulan Mark Twain, tüm dünyayı kapsayan bir söyleşi turuna çıktı. Avustralya’dan Hindistan’a, Güney Afrika’dan İngiltere’ye kadar birden fazla ülkeyi dolaştı. Bu konferanslar dizisine ait gezi notlarını Ekvatorun İzinde adlı yazısıyla paylaşımı yaptı.

Mark Twain, 1896 senesinde 23 yaşındaki kızı Susy’nin menenjit sebebiyle ölümü üzerine depresyona girdi ve ruhsal bunalımları yaşamı boyunca farklı zamanlarda tekrar baş gösterdi. Borçlarını ödeyip 1900’de ülkesine dönüşüne kadar ailesiyle birlikte İsviçre, Avusturya ve İngiltere’de yaşadı. ABD’ye döndükten sonra eşi Olivia’nın sağlığı bozuldu. Doktor tavsiyesi üzerine 1903 sonunda İtalya’ya gittiler, ne var ki sağlığına kavuşamayan Olivia’yı 1904’te Floransa’da kaybetti.

Twain, 1860 ve 1870’lerde ABD’nin emperyalist amaçlarını paylaşıyordu. Misal verilecek olursa Hawaii Adaları hususunda ABD çıkarlarını kararlılıkla savunuyordu. 1890’ların ortalarındaki düşüncesini tarif ederken “Kızıl bir emperyalisttim. Amerikan kartalının Pasifik Okyanusu üzerinde çığlık atmasını istiyordum.” diyordu. Lakin 1899’dan bu yana dünya görüşünü tersine çevirdi ve anti emperyalist oldu. Emperyalizm zıtlığını on binlerce üyeye ulaşacak American Anti-Imperialist League’in başkan yardımcılığını yapacak kadar ileri götürdü. ABD’nin Filipinler’i ilhakına karşı çıkmak gibi faaliyetleri olan bu hareketin içinde, 1901 senesinden 1910 senesindeki ölümüne değin bulundu.

Yaşlılık yılarında sömürgeciliği, ırk düşmanlığı, kazanç hırsı, dinsel ikiyüzlülüğü sert bir dille eleştiren yazılar yazdı. 1905’te yetmişinci yaşını Beyaz Saray’da Theodore Roosevelt’in onuruna verdiği yemekte kutladı. 1907’de Oxford Üniversitesi kendisine fahri doktora verdi. 1909 senesinde 29 yaşındaki ufak kızı Jean kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Mark Twain, 1906 senesinde yazmaya başladığı biyografisini tamamlayamadan geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu 21 Nisan 1910 tarihinde Connecticut’ta öldü.

Mark Twain Eserleri (Bazıları)

1867 Jim Smiley ve Zıplayan Kurbağa ve Diğer Öyküler
1869 Saflar Yabancı Ülkede
1876 Tom Sawyer’ın Maceraları
1876 Bir Cinayet, Bir Sır ve Bir Evlilik
1881 Prens Ve Dilenci
1882 Küçük Prens ve Sokak Çocuğu / Prens ve Dilenci / Çalınan Taç
1883 Mississipi’de Yaşam
1884 Huckleberry Finn’in Maceraları
1889 A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court
1897 Ekvatorun İzinde
1904 Adem’le Havva’nın Güncesi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.