Mahmut Gazi Yaşargil Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
360
Mahmut Gazi Yaşargil Kimdir? Biyografi Sayfası

Mahmut Gazi Yaşargil Kimdir? Biyografi, bölümünde Mahmut Gazi Yaşargil Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mahmut Gazi Yaşargil Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mahmut Gazi Yaşargil Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mahmut Gazi Yaşargil

Mahmut Gazi Yaşargil, 6 Temmuz 1925 senesinde Diyarbakır’ın Lice ilçesindse dünyaya geldi. Ankara Atatürk Lisesinde liseni bitirdiktan sonra, Ankara Üniversitesi’ni kazanana Yaşargil, 1944 senesinde Almanya’daki Friedrich Schiller Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürdü. 1945’de Basel Üniversitesi’ne girdi. 1950 senesinde da doktorasını yaptı.

Bern Üniversitesi’nde yardımcı profesör olarak psikiyatri bölümünde görev aldı. Basel Üniversitesi’nde Nöroşiruji bölümünde görev almaya başladı.1957-1965 senelerı içinde Zürih’teki üniversite hastanesinde çalışmalarını sürdürdü.

1965 senesinde yardımcı profesör olan Mahmut Gazi Yaşargil, 1965-1967 senelerı içinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Burlington kentindeki Vermont Üniversitesi’nin Nöroşirüji Bölümü’nde, Profesör Peardon Donaghy ile birlikte mikrovasküler cerrahi alanında çalışmalar yürüttü.

Beyin ve Sinir Cerrahı, Profesör Doktor, Yüzyılın beyin cerrahı, unvanına sahiptir. Mikrosinir cerrahisinin kurucusudur. Yaşargil, epilepsi ve beyin tümörünü kendi bulduğu metotlarla tedavi etmiş.

1953 senesinden emekli olduğu 1999 tarihine dek Zürih Üniversitesi ve Zürih Üniversite Hastanesindeki Sinir cerrahisi Departmanında ilk hekim , başhekim, sonrasında profesör ve başkan olmuştur.1999 ‘da Geleneksel Sinir Cerrahları Kongresinde yüzyılın Sinir cerrahı (1950-1999) seçilmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.