Mabel Matiz Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
164
Mabel Matiz Kimdir Biyografi ve Hayatı

Mabel Matiz Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Mabel Matiz Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Mabel Matiz Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Mabel Matiz Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mabel Matiz Kimdir

Mabel Matiz Kimdir? Biyografi ve Hayatı isimli biyografi yazımızı siz değerli okurlarımıza paylaşmak istedik. Gerçek adı Fatih Karaca olan Mabel Matiz; 31 Ağustos 1985 senesinde Mersin Erdemli’de dünyaya gelmiştir. Gençlik senelerına kadar Mersin’de büyümüştür. Annesi Maya Hanım, babası ise Ali Karaca’dır.

İlk öğrenimini Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda tamamlamıştır. Orta okul ve lise öğrenimini ise Erdemli Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite öğrenimi için de 2003 senesinde İstanbul’a gelmiştir. 2008 senesinde Mabel Matiz; İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2011 senesinde ise Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans eğitim hayatına başlamıştır. 2014 senesinde bu eğitimini yarıda bırakmıştır.

Mabel Matiz; lise ve üniversite senelerında gitar ve şan dersleri almıştır. Üniversite senelerında da kendi şarkılarını yazmaya başlamıştır. Cover grubu denemeleri yapmış ve adını duyuracak olduğu şarkılara ev kayıtları yapmaya başlamıştır. 2008 senesinden bu yana gitar ağırlıklı kayıt yaptığı şarkıları kişisel web sitesi üzerinden paylaşmıştır.

Mabel Matiz Kariyeri

Mabel Matiz; uzun süredir üzerinde çalışmakta olduğu kendi ismini taşıyan albümünü 11 Mayıs 2011 tarihinde piyasaya çıkarmıştır. 2012 senesinin yaz aylarında ise “Yaşım Çocuk” isimli ikinci albümü için çalışmalarına başlamıştır. Mabel Matiz’in bu albümü 2013 senesinin kış aylarında piyasaya çıkmıştır. İlk video klibini de “Zor Değil” isimli parçasına çekmiştir.

Bilhassa bazı dinleyiciler ve müzik eleştirmenleri aracılığıyla “Kent Ozanı” olarak adlandırılan Mabel Matiz; “Yaşım Çocuk” albümü ile D&R müzik marketlerine satışları ile 8. Sırada girerek çok büyük bir başarı elde etmiştir. Albüm içinde “Aşk Yok Olmaktır” ve “Zor Değil” şarkılarına yapılan video klipler ile de uzun zaman müzik listelerinin başında yer almıştır.

Mabel Matiz’in Aysel Gürel için hazırlamış olduğu “Sultan Süleyman” isimli şarkısı ise 2013 senesinin yaz aylarına adeta damgasını vurmuştur. 2013 senesinde turneye başlayan Mabel Matiz; 1,5 yılda 50 şehirde 100 kadar konser vermiştir. Mabel Matiz; uzun süre sürdüği “Yaşım Çocuk” isimli albümünün turnesinden sonra 2014 senesinde “Gök Nerede” isimli albümünün kayıtlarına başlamıştır. 2018 senesinde da “Maya” isimli albümü çıkarmıştır. En son Mabel Matiz, başarılı bir biçimde müzik yaşamına sürdürmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.