Lütfi Elvan Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

12.09.2021
494
Lütfi Elvan Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Lütfi Elvan Kimdir?, biyografi bölümümüzde Lütfi Elvan Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Lütfi Elvan Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Lütfi Elvan Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Lütfi Elvan
Meslek Siyasetçi
Yaşı 59 (1962-03-12)
Boyu
Burcu Balık
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Zeliha Elvan
Doğum Yeri Karaman

Lütfi Elvan Kimdir? Biyografi

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman’ın Ermenek beldesinde dünyaya gözlerini açtı. Yüksek öğretim eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nde tamamlamıştır.

Mezuniyetinin sonrasında eğitim hayatına devam etme kararı alan Lütfi Elvan, İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde ‘Maden ve Yöneylem Araştırması’ alanında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Delaware Üniversitesi’nde de ‘Ekonomi’ alanında yüksek lisans yaptı.

Pek çok kamu kurum ve kuruluşunda uzmanlık, daire başlanlığı ve müsteşar olarak çalışan Elvan, Organisation for Economic Co-operation and Development Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi de olmuştur.

Antalya 26. Dönem Mersin Milletvekili seçilen siyasetçi, 23. Dönemde Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu’da Eş Başkanlık yaptı.

Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği de yapan Lütfi Elvan, 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi.

Daha sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan siyasetçi, 64. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükümette Kalkınma Bakanı olarak yer aldı.

27. Dönem AK Parti Mersin Milletvekili seçilen siyasetçi, TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonluğu Başkanlığı da yürüttü.

Berat Albayrak’ın istifasının sonrasında ise 2020 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirildi.

Çok iyi derecede İngilizce bilen Lütfi Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır. 

17 Mart 2021 Çarşamba 11:22
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.