Louis Daguerre Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
275
Louis Daguerre Kimdir? Biyografi Sayfası

Louis Daguerre Kimdir? Biyografi, bölümünde Louis Daguerre Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Louis Daguerre Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Louis Daguerre Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Louis Daguerre Kimdir

Louis-Jacques-Mande Daguerre, 18 Kasım 1787 senesinde  Fransa’da dünyaya geldi. Mimarlık, tiyatro tasarımı ve manzara resmi üzerine eğitim almıştır. Kendini daha çok tiyatro çizimleri üzerine geliştirmiştir ve tiyato tasarımları hususunda büyük üne kavuşmuş ve 1822 Temmuzunda Paris’te açılan Diorama’yı yaratmıştır.

1837 senesinde dünyanın ilk kalıcı fotoğrafını geliştiren Joseph Nicéphore Niépce ile bu buluşundan 2 yıl sonra birlikte çalışmaya başladı. Birlikte dört senedir çalışmaktaydılar ki Niepce 1833 senesinde öldü.

Daguerre, müthişleştirdiği dagerreyotipiyi senelerca süren çalışmalarının sonrasında 1839 senesinde Fransız Bilimler Akademisi ile birlikte 7 Ocak 1839 tarihinde tanıttı. Dönemin Fransız Hükümeti, Daguerre’den bu buluşun patentini isteyerek, buluşu tüm dünyanın serbestçe kullanımına açtılar.

Daguerre ve Niepce’nin oğlu bu buluşun detaylarını tüm dünya ile paylaşmaları karşılığında ölünceye kadar destek aldılar.

Temple Bulvarı’nın Louis Daguerre aracılığıyla 1838’in sonlarında veya 1839’un başlarında çekilen bu fotoğrafı, bir insana ait ilk fotoğraftır. Kalabalık bir sokağın fotoğrafı olmakla birlikte çekim süresi 10 dakikadan fazla olduğundan, trafiğin akışı fotoğrafta görünmek için fazla bi hayli hızlı kalmıştır. Tek istisna, ayakkabılarını fotoğrafta görünecek kadar uzun süre cilalatan sol alt köşedeki kişidir.

Louis Daguerre, 10 Temmuz 1851 tarihinde öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.