Leyla İpekçi Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
172
Leyla İpekçi Kimdir? Biyografi Sayfası

Leyla İpekçi Kimdir? Biyografi, bölümünde Leyla İpekçi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Leyla İpekçi Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Leyla İpekçi Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Leyla İpekçi

Leyla İpekçi, 13 Ekim 1966 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Abdi İpekçi’nin yeğeni olan Leyla İpekçi, Saint Michel Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü tamamlamıştır. 1999 haziran ayında yönetmen Semih Kaplanoğlu ile evlendi.

1985-1986 zamanında Kadınca, 1988’de Dönemli Yayıncılık, 1989-1990 zamanında Adam aylık dergilerinde, 1991’de Aktüel, 1992’de Tempo haftalık dergilerinde muhabirlik yaptı.

Leyla İpekçi, 1993’te Rapsodi dergisinde yazı işleri müdürlüğü, 1994-1995 senelerı içinde Aktüel dergisinde editörlük ve 1995’te Esqurie dergisinde genel yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu.


1995’te Yeni Yüzyıl, 1996’da Hürriyet gazetelerinde pazar söyleşileri yapmıştır. Yazı işleri müdürlüğü yaptığı Gazetepazar’da yazılar da yayımlamıştır . 2006 yılı başlarına kadar Radikal gazetesi için yazılar kaleme alan Leyla İpekçi, ardından 2,5 yıl kadar Zaman gazetesinde köşe yazarlığı yapmış, sonrasında Haziran 2008’de Taraf gazetesine transfer olmuştur. Taraf gazetesinde 3 yıl kadar Saatler adlı köşesinde yazılarını ilerleten yazar, Temmuz 2011’den bu yana köşe yazılarını tekrar Zaman gazetesi için kaleme almaya başlamıştır.

Akşam gazetesinde köşe yazarı Oray Eğin’in 26 Haziran 2008 tarihli yazısında “Gülen ilişkili bursla Amerika’da eğitim gördüğü” ifade edilen Leyla İpekçi, bu haberi “Hayatımda Amerika’ya ayak basmış değilim. Bu tür haberleri bi hayli yakışıksız ve çirkin buluyorum.” şeklinde yalanlayarak yasal haklarını arayacağını belirtmiştir.

2008 senesinde 5 Vakit İstanbul adlı kitabı Ümit Meriç, Sadettin Ökten, Senai Demirci ve Hüseyin Hatemi ile birlikte kaleme almıştır. Sabah namazını Ümit Meriç, öğleni, Sadettin Ökten, ikini namazını Leyla İpekçi akşamı Senai Demirci ve yatsı namazını Hüseyin Hatemi anlatıyor…

3 Nisan 2009 tarihinde Taraf’ta yayımlanan “Yeni CHP’nin önündeki en büyük engel” adlı yazısından dolayı Basın Konseyi’ne yapılan ile ilgiliki şikayet yersiz bulunmuştur.

Leyla İpekçi, 2012 senesinde inançları gereği başını örtmeye başladı.

Leyla İpekçi Kitapları

Maya

Sinan’ın Mayası
İlk Kötülük
Ateş ve Bahçe
Başkası Olduğun Yer
Şölen Sofrası / Kadın-Erkek İlişkilerine ve Benliğe Dair Denemeler
Bir Sevgili Gibi Yaşamak / Savaş, Kimlik ve Vicdana Dair
Gecenin İkinci Rüyası
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.