Levent Yüksel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
208
Levent Yüksel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Levent Yüksel Kimdir? Biyografisi, bölümünde Levent Yüksel Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Levent Yüksel Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Levent Yüksel Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Levent Yüksel

Levent Yüksel, 21 Ekim 1964 senesinde Antalya’da dünyaya geldi. Levent Yüksel ilkokulu ve ortaokulu Antalya’da tamamlamıştır. Antalya Lisesi’nden mezun olduktan sonra yeni adı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olan Belediye Konservatuvarı’nın kontrbas bölümünü bitiren sanatçı konservatuvar eğitimi sırasında gece kulüplerinde bas çalmış ve bir çok sanatçıya eşlik etmiştir.

Askerliğini yaptıktan sonra bir gece kulübü orkestrasında Fatih Erkoç ve 1990 – 1996 senelerı içinde evli olduğu Sertab Erener ile birlikte 2 sene çalışmıştır.

Çalışmalarını ilerleten Yüksel, Aykut Gürel aracılığıyla Sezen Aksu’yla tanışmış ve Aşkın Nur Yengi’nin ilk albümü olan Sevgiliye’de bulunan Bile Bile şarkısına Harun Kolçak’la birlikte vokal yapmıştır. Sertab Erener ile evli olan Yüksel 19 Haziran 1996 senesinde boşanmışlardır. Yüksel boşanmalarıyla alakalı olarak, Sertab ile yaşadıklarımız herkes için örnek alınacak bir evlilik, örnek bir boşanma ve örnek bir ayrılıktır. Bunu her dile getirdiğimde, insanlar nedense kendilerine değil de enteresan enteresan suratıma bakıyorlar. demiştir.


1993 senesinin Mayıs ayında Med Cezir albümünü çıkaran Yüksel, 1995’de kariyerinde ikinci albümü olan Levent Yüksel’in 2. CD’si adlı albümünü çıkarmıştır. 1997 senesinin Temmuz ayında çıkardığı Bi’Daha single albümü o yılın en fazla satan albümü olmuştur. Yüksel, 1998’in Nisan ayında Adı Menekşe albümünü çıkarmıştır.

Adı Menekşe albümünden sonra toplamda 5. çalışmasına 2000’in Ekim ayında 14 şarkıdan bir araya gelen Aşkla albümünü çıkararak devam eden sanatçı, 27 Mayıs 2004 tarihinde Uslanmadım albümünü çıkarmış ve bu albümde Orhan Gencebay’ın şarkısı Yarabbim’i okumuştur.

Kadın sanatçıların seslendirmiş olduğu eski şarkıları yorumladığı 26 Mart 2006 tarihinde çıkardığı Kadın Şarkıları albümü Yüksel’in toplamda 7. albüm çalışması olmuştur. Yüksel 7. albümü için bir röportajında, yeni albümünde neden yalnızca kadın şarkılarına yer verdiğini, Tanju Okan’ın, Kadınım şarkısı gibi erkeklere ait eserler var.

Çok enteresantir kadınlar benden konserlerimde hep bu şarkıyı söylememi ister. Ben de bu kez değişik bir şey olsun ve kadınların erkeklere dile getirdiği duygu dolu kelimeleri bir de erkek ifade etsin istedim kelimeleriyle açıklamıştır. Emre Altuğ ve Yaşar ile de çalışmıştır. İbret-i Alem ve Sıcak albümündeki bazı şarkıları Emre Altuğ, Levent Yüksel ile düet yaparak söylemiştir. Ayrıca Yüksel, Emre Altuğ’un ilk iki albümündeki bazı şarkıları bestelemiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.