Kubilay Dökmetaş Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
187
Kubilay Dökmetaş Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Kubilay Dökmetaş Kimdir? Biyografisi, bölümünde Kubilay Dökmetaş Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Kubilay Dökmetaş Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Kubilay Dökmetaş Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Kubilay Dökmetaş

Kubilay Dökmetaş, 3 Temmuz 1956 senesinde Sivas / Zara’nın Sucak Köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimi köyünde, öğretmen okulunu Sivas’ta okudu.

Kubilay Dökmetaş’ın Müziğe ilgisi annesi aracılığıyla başladı. Yaklaşık 8 yıl Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde öğretmenlik yaptı ve bu sürede değişik yöreleri inceleme fırsatı buldu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Halk Müziği Birim Başkanı olarak koro çalıştırıcılığı yaptı. Bu zamanda Prof. Dr. Şefik Dener’in yardımı oldu.

Kubilay Dökmetaş, 1985 senesinde Erzurum Radyosunda halk müziği sanatçısı olarak vazifeye başladı. 1992 senesinde da Ankara Radyosuna geçti. Aynı zamanda TRT Repertuar ve İcra Denetleme Kurulu üyesi olan Dökmetaş’ın çok önemli bir taş plak ve halk müziği arşivi bulunmaktadır.

Halk müziği arşivine bir çok türkü aktaran Dökmetaş 1990-91 senelerında Erzurum Radyosunda »Geçmişten Günümüze THM« adlı bir belgesel hazırladı. Sonraki senelerda ise TRT Ankara Televizyonunda »Dost Dost Diye«, »Allı Turnam« gibi türkü programlarını sundu ve uzman konuk olarak katıldı.

Zara yöresinin folklorik özellikleri ile ilgili bir çok derleme ve araştırmalarda bulunan Kubilay Dökmetaş, »Zara Halk Oyunları, Halk Türküleri ve Zaralı Halil Söyler« adlı bir kitap üzerinde çalışmaktadır.

Kubilay Dökmetaş’ın »Notalarıyla Türkülerimiz ve Hikayeleri« (1996), »Notalarıyla Uzun Havalarımız«(1996), »Diyarbakır Musiki Folkloru« (1996), »Şanlıurfa Halk Müziği« (1999) adlı ortak kitapları bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.