Ktesibios Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
170
Ktesibios Kimdir? Biyografi Sayfası

Ktesibios Kimdir? Biyografi, bölümünde Ktesibios Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ktesibios Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ktesibios Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ktesibios, (M.Ö. 285-222) Bu Yunanlı fizikçi de uzun yıllar İskenderiye’de yaşadı ve su saatini bu şehirde icat etti. Ktesibios’nun su saati, içine belli bir ritim ile su dolan bir depodan oluşuyordu, Depoya su dbi hayli, içindeki duba artıyordu. Dubanın ucundaki iğne ise, bir silindirin üzerine bu yükselmeyi işaretliyordu.

İskenderiyeli Ktesibios, berber çırağı iken tahminen MÖ 275 senelerında su orgu müzik aletini geliştirmiştir. Bu alet bunun yanı sıra bilinen ilk tuşlu çalgı ve kilise orgunun da atası kabul edilmektedir. Su organı ve daha geliştrilmiş çeşitleri Roma imparatorluğunda ve ardından Bizans imparatorluğunda dini merasimlerde kullanılmıştır. Bu alet çok sayıda borudan oluşmaktaydı, pompalı bir körükle çalışmakta ve klavye ile çalınmaktaydı.


Suyun havayı sıkıştırmada ki rolü sebebiyle “su orgu”  adını almıştır. Ayrıca Ktesibios kendinden öncede bilinen su saatini geliştirmiştir. Ktesibios’un su saati içine belli bir ritim ile su dolan bir depodan oluşuyordu, Depoya su dbi hayli, içindeki duba artıyordu. Dubanın ucundaki iğne ise, bir silindirin üzerine bu yükselmeyi işaretliyordu.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.