Kıraç Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
300
Kıraç Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Kıraç Kimdir? Biyografisi, bölümünde Kıraç Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Kıraç Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Kıraç Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Kıraç

Kıraç (Ali Tufan Kıraç), 17 Haziran 1972 senesinde Kahramanmaraş’ın Göksun beldesinde dünyaya geldi. Kıraç, Öğretmen bir babanın çocuğu olarak ilk öğrenimine dünyaya geldiğu yerde başladı. 1982’de ilkokul dördüncü sınıftayken babasının tayini sebebiyle ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul Hasköy’de bitirdi.

Kıraç, Lise eğitimini bitirdiktan sonra Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girdi. 1992 yılına gelindiğinde Ortaköy bir barda sahne yaşamına başladı. Kendi müziğini daha kapsamlı kitlelere duyurma, paylaşma arzusu sonucu 1994 senesinde ilk demo kasetini hazırladı. Bir arkadaşının aracılığıyla TMC Film ile tanıştı. 1998 yılı Mayıs ayında ilk albümü Deli Düş piyasaya sürüldü. “Dağların Kadını”, “Talihim Yok Bahtım Kara” ve “Ben Yolumu Bulurum” şarkılarına klip çekildi.

2000 yılı ocak ayında ikinci albümü Bir Garip Aşk Bestesi çıktı. İlk klip şarkısı “Gidiyorum”‘un başarısının sonrasında Kıraç’ın dinleyici kitlesi arttı.[kaynak belirtilmeli] “Bir Garip Aşk Bestesi” ve “Karahisar Kalesi” adlı şarkılara da video klip çekildi.

2001 yılı Şubat ayında Funda Arar’la yaptığı düet albüm Sevgiliye Sevgililer Günü anısı olarak dinleyicilerle buluştu. Bu albümde “Sevgiliye” ve “Çeşminaz” parçalarına klip çekildi. Aynı yılın sonunda müzikseverlerle buluşan “Zaman” albümüyle geniş kitlelere sesini duyurmaya sürdü. Bu albümde “Endamın Yeter”, “Gönül”, “Kan ve Gül”, “Yıllar Sonra” ve “Zaman” parçalarına klipler çekildi.

2002 senesinde TMC Film’den gelen bir diziye jenerik ve müzik yapma teklifi müzikal yaşamında yeni bir kapı açtı. Zerda’nın jeneriği ve müzikleri geniş kitlelerin ilgisini çekmeyi başardı. 2003 yılı baharında dizinin müziklerinden bir araya gelen Zerda albümü müzik marketlerdeki yerini alarak başarılı bir satış grafiği yakaladı. Zerda’nın başarısını bir başka dizi, Bir İstanbul Masalı takip etti. Yüksek izlenme oranı bulunan Aliye, Binbir Gece ve Beyaz Gelincik adlı dizilerin müziklerine de imzasını atan Kıraç, Aliye/Soundtrack ile adını daha çok açıkladı.[kaynak belirtilmeli]2003 Ağustos ayında yeni albümü Kayıp Şehir için stüdyo çalışmalarına başladı. Albümde bulunan “Senden Başka”, “Tek Hatıra”, “Razıysan Gel”, “Yalan” ve “Ayşe” adlı şarkılara video klip çekildi.

Ayrıca Kıraç, 2005 senesinde ilki tertip edilen 1. Beyaz İnci Televizyon Ödülleri’nde Drama dalında Bir İstanbul Masalı adlı dizi ile En İyi Müzik ödülünü kazandı.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 100. yılı için 2007 senesinde bir de beste yaptı Funda Arar’la birlikte Gölgeler adlı müzik programını sundu. Aynı sene Binbir Gece ve Annem dizilerinin müziğini yaptı.

2008 senesinde Yağmur Zamanı,Gözyaşı Çetesi,Sessiz Fırtına adlı dizilerin müziğini yaptı. Nişanlısı Ayşe Şule Bilgiç’in yazdığı Gönül Salıncağı adlı dizinin müziklerini yapıp ufak bir rolde oynadı. Aynı yılda A Milli Futbol Takımımızın Avrupa Futbol Şampiyonasında gösterdiği başarıdan ötürü Haydi adlı albümü çıkardı. Daha sonra ise O…Çocukları adlı sinema filminin müziklerine imza attı.

2009 senesinin sonlarında da Yolcu albümü piyasaya çıktı. Ardından Ayşe Şule Bilgiç ile evlendi ve baba oldu.

2010 senesinde Dünya Basketbol Şampiyonasında bulunacak olan Türkiye Millî Basketbol Takımı için Show Zamanı adlı albümü çıkardı. Halen yayınlanmakta olan (2011) Aşk ve Ceza, Unutulmaz, Ömre Bedel ve Show’da yayına giren Karadağlar dizisinin müziklerini yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.