Kibariye Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

15.09.2021
397
Kibariye Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Kibariye Kimdir?, biyografi bölümümüzde Kibariye Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Kibariye Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Kibariye Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Bahriye Tokmak
Meslek Sanatçı
Yaşı 61 (1960-08-10)
Boyu 1,55
Kilosu 59 KG
Burcu Aslan
Göz Rengi Kahverengi
Eşi Ali Küçükbalçık
Sevgilisi
Doğum Yeri Manisa

Kibariye Kimdir? Biyografi

Kibariye, 10 Ağustos 1960 tarihinde Manisa’nın Akhisar beldesinde bulunan Kapaklı Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Bahriye Tokmak’tır. Çingene kökenli bir ailenin ilk çocuğu olmuştur. Annesinin adı Makbule, babasının adı Doğan’dır.  8 kardeşe sahiptir.

Doğduğunda anne ve babası halen evlenmemiştir ve bundan dolayı de doğum tarihi kayıtlara 1959 olarak geçmiştir. Lakin sonrasında 1981 senesinde doğum tarihinin düzeltilmesi için mahkemeye başvurmuş ve 1960 olarak değiştirmiştir.  

Kibariye, pamuk ve tütün toplayıcılığı yapan ailesinin yaşamış olduğu geçim sıkıntısı sebebiyle okula gitmemiştir. Çalışma yaşamına ise dünyaya geldiğu ilçedeki bir gazinoda sahne alarak başlamıştır.  

Daha sonra arkadaşı aracılığıyla 1974 senesinde İzmir’deki bir pavyonda sahne almak için gitse de, pavyon sahipleri aracılığıyla hiç dinlenmeden fiziği sebebiyle işe alınmamıştır. İki yıl sonrasında tekrardan ‘Çağlayan Saz’a giden Kibariye, bu kez anlaşmış ve sahne alarak 150 lira elde etmiştir.  

1980’li senelerda İzmir sahnelerinde çalışmaya başlayan sanatçı, o zamanda İzmir Fuarı’na gelmiş olan birden fazla ismin de dikkatini çekmiştir. Bu isimler içinde ise bestekar Muzaffer Özpınar da bulunmaktadır.  

Muzaffer Özpınar’ın, Kibariye’yi Stardust gazinosunu işletmekte olan Turgut Akyüz’e anlatması üzerine, İstanbul’a gelen Kibariye’nin yaşamı büyük bir değişim içerisine girmiştir.  

Stardust gazinosunda çalışmaya başlayan sanatçı, buradaki başarısıyla dikkatleri çekmiştir. 1981 senesinde TRT 1’den teklif alan Kibariye, ‘Kim Bilir Kibariye’ isimli film ile kameralar karşısına geçmiştir. Şen Sulukule Güler, Hayatım Roman Kendisi, Çeşm-i Bülbül Bülbül, Hababam Sınıfı Üç Buçuk gibi yapımlarda da bulunan sanatçı, sonrasında Kanal 6’da ‘Darısı Başımıza’ isimli program ile sunuculuğa başlamıştır.  

Eğlen Coş İşte Kiboş, Kibariye Show, Kibariye gibi programların bunun yanında, ‘Ben Söylerim’ isimli ses müsabakasında da Serdar Ortaç ile jüri kullanıcı hesabı yapmıştır. Ayrıca Oryantal Star adlı yarışmanın da jüri üyelerinden biri olmuştur.  

Kibariye, 1996 senesinde %100 kusursuz ses seçilerek Montu Ödülü’ne layık görülmüştür.

Gazino günlerini tekrar yaşatmak adına İstanbul Maçka’da tertip edilen Yeni Bi’ Fest’te Kenan Doğulu ile birlikte sahne almıştır. Ayrıca 2016 senesinde da 85. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda ‘Tepecik Filarmoni Orkestrası’ ile birlikte konser vermiştir.

1979 senesinde Tunay Ürek ile dünya evine giren Kibariye, 1996 senesinde boşanmıştır. İkinci evliliğini ise 1999 senesinde Ali Küçükbalçık ile ikinci kez nikah masasına oturmuştur. Bu evliliğinden de Birgül isminde bir kızı olmuştur.  

Aslan burcu detaylarına sahip olan Kibariye, 1.55 metre uzunlukta ve 69 kilogram ağırlıktadır.  

Kibariye’nin bazı albümleri:

1981 – Kim Bilir

1982 – Gelin Ağıtı  

1987 – Hançer  

1990 – Aşk Çemberi  

1994 – Kibariye Fırtınası

1995 – Bir Numara  

31 Aralık 2020 Perşembe 15:34
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.