Kerim Erim Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
197
Kerim Erim Kimdir? Biyografi Sayfası

Kerim Erim Kimdir? Biyografi, bölümünde Kerim Erim Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Kerim Erim Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Kerim Erim Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Kerim Erim

Kerim Erim, 1 Şubat 1894 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Asıl adı Abdülkerim’dir. Babası, Buharalı Molla Ahmed Zade Mirliva Arif Paşa; annesi, Kazan Şeyhül Müderrisi Kerim Hazretzade Ferik Abdürrahman Paşa’nın kızı Naciye Hanım’dır.

İlköğrenimini Halep’te bitirdiktan sonra kısmen evde, kısmen Hendese-i Mülkiye’nin ilk sınıflarında ders görerek ortaöğrenimini bitirdi; yükseköğrenimine İstanbul’daki Yüksek Mühendis Mektebi’nde sürdü.

Yüksek Mühendis Mektebi’ni 1914 senesinde bitirdiktan sonra matematiğe duyduğu büyük ilgi sebebiyle Berlin Üniversitesi’nde daha ileri matematik öğrenimi görmek üzere Almanya’ya gitti. 1919’da Frederich-Alexanders Üniversitesi’nde cebir hususunda doktora derecesini alarak İstanbul’a döndü. Mezunu olduğu Yüksek Mühendis Mektebi’nde matematik, analitik geometri, mekanik, kozmoğrafya dersleri verdi. 1929’da doçentliğe yükseldi.

Kerim Bey, 1933’teki Üniversite reformunu hazırlayan kurulda yer aldı. Yüksek Mühendis Mektebi’nde ders vermeye devam ederken yeni kurulan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde analiz profesörü ve dekan olarak görev yaptı. Lakin kısa bir süre sonra dekanlıktan ayrıldı. Uzun zaman her iki kurumda dersler vererek eğitim faaliyetlerini sürdürdü. Fakülteden ayrılan Richard von Mises’in yerine 1940 senesinde İstanbul Üniversitesi Matematik Ensitüsü başkanlığına getirildi ve 1952’deki ölümüne kadar başkanlığı sürdürdü.

1946’da çıkan bir kanun, iki ayrı yerde birden çalışmasına müsaade etmeyince Yüksek Mühendis Mektebi’nden ayrıldı ve İstanbul Üniversitesi’ndeki görevine sürdü; 1948’de yeniden dekan seçildi ve 2 yıl boyunca Fen Fakültesi dekanlığı yaptı.

Hayatı boyunca Türkiye’de yüksek matematik öğretiminin yaygınlaşmasında ve çağdaş matematiğin yerleşmesinde etkin rol oynadı. Mekaniğin matematik esaslara dayandırılmasına da öncülük etti. Matematik ve fizik bilimlerinin felsefe ile olan ilişkileri üzerinde de çalışmalarda bulundu; Almanca ve Türkçe eserler paylaşımı yaptı. Ülkemizde bir matematik doktorası yöneten ilk bilim adamı oldu. Diferansiyel geometri, fonksiyonlar teorisi, elastisite ve plastisite konularında bir çok öğrenci yetiştirdi. Öğrencileri içinde mekanik alanında ileri gelen bilim bireylerindan Mustafa İnan da mevcuttur.

Kerim Erim, dünya çapında mekanikle alakalı bilim adamlarını bir araya getirmek üzere dört sene bir tertip edilen Uluslararası Sırfi ve Tatbiki Mekanik Kongresi’nin sekizincisinin 1952’de İstanbul’da gerçekleşmesi için büyük emek verdi. Ne var ki bu çalışma sırasında tutulduğu hastalık sebebiyle kongrenin açılışına katılamadı; fakat son celsede kapanış nutkunu okuyabildi.

Kerim Erim, Nekahat için Avrupa’ya gidip döndükten sonra 29 Aralık 1952 tarihinde yaşamını yitirdi. Mezarı Edirnekapı Şehitliği’ndedir.

Fatma Zehra Hanım ile evliliğinden Arif ve Gülen adında iki çocuk sahibi olan Kerim Erim, devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay’ın dedesidir.


Kerim Erim Eserleri – Kitapları

1931 Nazari Hesap
1934 Mihanik
1937 Sümer Riyaziyesinin Esas ve Mahiyetine Ait Rapor
1940 Dış Alem Meselesi (Matematik Bakımından)
1940 Tanzimat ve Müspet İlimler: Riyaziye
1942 Matematik ve Realite
1945 Analiz Dersleri, Diferansiyel ve İntegral Hesap
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.