Kenan İmirzalıoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
184
Kenan İmirzalıoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Kenan İmirzalıoğlu Kimdir? Biyografisi, bölümünde Kenan İmirzalıoğlu Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Kenan İmirzalıoğlu Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Kenan İmirzalıoğlu Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Kenan İmirzalıoğlu

Kenan İmirzalıoğlu, 18 Haziran 1974 senesinde Ankara’nın Balâ beldesine bağlı Üçem köyünde dünyaya geldi. 12 yaşına kadar köyde yaşadı. Soyu Akkoyunlu Uzun Hasan’a dayanan İmirzalıoğlu, Orta ve lise öğrenimini Ankara’da teyzesinin yanında bitirdi. Üniversiteyi İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nde okudu.

Üniversitedeki dostlarının ısrarları üzerine katıldığı modellik müsabakasından başarıyla ayrılması üzerine modellik kariyerine başladı ve 1995 senesinde Türkiye’nin En İyi Modeli seçildi. Türkiye birincisi olarak katıldığı Best Model of the World yarışmasını da kazanan İmirzalıoğlu, bu yarışmayı kazanan ilk Türk erkeği oldu.

Televizyon ve sinema ekranlarıyla tanışması ise, ünlü yönetmen Osman Sınav’ın aracılığıyla gerçekleşti. Osman Sınav’ın desteğiyle katıldığı Deli Yürek dizisinin seçmelerinde başarılı oldu ve 1999-2002 senelerı içinde yayın yaşamını ilerleten dizide, Yusuf Miroğlu karakterini oynadı. Başarılı oyuncu, dizinin devamı olarak gösterilebilecek olan sinema filmi Deli Yürek: Bumerang Cehennemi’nde rol alarak sinemaveya atıldı. Deli Yürek süreci bittikten sonra dil eğitimi için Amerika’ya gitti. Amerika’dan dönünce birden çok film ve dizi için teklif aldı. Uğur Yücel’in yazıp yönettiği Alacakaranlık dizisini kabul etti. Daha sonra aynı kadronun hazırladığı Yazı Tura adlı sinema filminde rol aldı.

2003-2005 senelerı içinde, Yağmur Taylan’ın yönettiği ve Uğur Yücel ile birlikte başrollerini oynadığı Alacakaranlık adlı polisiye dizide Ferit Çağlayan karakterini oynadı. 2006’da Suat Yalaz’ın eserinden sinemaya bir araya getirilen, yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan’ın üstüne aldığı Son Osmanlı Yandım Ali’de rol aldı. Alacakaranlık’ı 2005-2007 senelerı içinde Selin Demiratar ile birlikte başrollerini paylaşımı yaptığı Acı Hayat ve 2009 senesinden bu yana yayınlanmakta olan Ezel adlı diziler izledi. Cansu Dere ile birlikte başrolünü paylaşımı yaptığı ve de usta yönetmen Uluç Bayraktar aracılığıyla yönetilen dizi, Türk televizyonlarının en fazla izlenen aksiyon ve drama dizilerinden birisi oldu.

2001 senesinde çekilen Bumerang Cehennemi’nden sonra bir süre sinemaya ara veren İmirzalıoğlu, 2004 senesinde başrollerini Olgun Şimşek ile paylaşımı yaptığı ve Uğur Yücel aracılığıyla yazılıp yönetilen Alacakaranlık ile sinemaya geri döndü. Her ne kadar başarılı bir gişe başarısı kazanamamış olsa da, Alacakaranlık film festivallerinde ve eleştirmenlerin gözünde büyük bi başarı kazandı.

2007 senesinde vizyona giren Kabadayı’da tanınmış oyuncu Şener Şen ile birlikte çalışma fırsatını yakalayan İmirzalıoğlu, bu filmde oynadığı uyuşturucu bağımlısı mafya babası Devran karakteri ile sevenlerinin gönlünde taht kurmayı başardı. Ünlü oyuncunun oynadığı son sinema film, 22 Ocak 2010 tarihinde vizyona giren Ejder Kapanı oldu. Akrep Celal adlı bir başkomseri oynadığı film aracılığıyla, ikinci kez Uğur Yücel ile birlikte çalışma fırsatı bulan İmirzalıoğlu, filmden beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Kenan İmirzalıoğlu, 6 yıl boyunca birlikte olduğu Zeynep Beşerler ile 2010 senesinde ayrıldılar.


Kenan İmirzalıoğlu, son kez 2012 senesinde başlayan ve başrollerini Bergüzar Korel ile paylaşımı yaptığı Karadayı dizisinde Mahir Kara kişiliğini canlandırmaktadır.


2012-2013 Karadayı – Mahir Kara
2012 Uzun Hikaye – Bulgaryalı Ali
2009-2011 Ezel – Ezel Bayraktar
2009 Ejder Kapanı – Akrep Celal
2007 Kabadayı – Devran
2006 Son Osmanlı Yandım Ali – Ali
2005-2007 Acı Hayat – Mehmet Kosovalı
2004 Yazı Tura – Cevher
2003-2005 Alacakaranlık – Ferit Çağlayan
2001 Deli Yürek: Bumerang Cehennemi – Yusuf Miroğlu
2001 Hayat Bağları
1998-2002 Deli Yürek – Yusuf Miroğlu
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.