Kenan Hulusi Koray Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
468
Kenan Hulusi Koray Kimdir? Biyografi Sayfası

Kenan Hulusi Koray Kimdir? Biyografi, bölümünde Kenan Hulusi Koray Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Kenan Hulusi Koray Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Kenan Hulusi Koray Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Kenan Hulusi

Kenan Hulusi Koray, 1906 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1928’de Yedi Meşaleciler içinde tek hikaye yazarıydı. 1934 senesinde Vakit’te çalışmaya başladı ve gazetenin yazı işleri müdürü oldu.

Kenan Hulusi, hikayede Ömer Seyfettin’den başlayarak gelişen çizgisinde önceleri üslubu ve muhtevası ile Sait Faik Abasıyanık ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ı hazırlayan fantastik bir yol tuttu. Sonraları daha gerçekçi konulara yöneldi. Kenan Hulusi’nin edebiyat dünyasına adım atması öğrencilik senelerına denk düşer.

Serveti Fünun dergisinde yayına giren ilk hikayelerinin sonrasında, aynı dergiye yazan diğer altı arkadaşı ile birlikte, edebiyatımızda “Yedi Meşaleciler” diye anılan topluluğu oluşturdular.

İçlerindeki tek hikaye yazarıydı Kenan Hulusi. 1928’de, önce bir antoloji, sonrasında da bir dergi hazırlayarak manifesto bir çıkış yapan ve Sabri Esat Siyavuşgil, Ziya Osman Saba, Yaşar Nabi Nayır, Muammer Lütfi, Vasfi Mahir Kocatürk, Cevdet Kudret ve Kenan Hulusi’den bir araya gelen topluluk, milli edebiyatçıların sığlıklarına, gerçekçilikten kopmuş ve içi boşalmış “milli”liklerine bir tepkiyi dillendiriyordu. Lakin uzun soluklu olmayan çıkışları, “Meşale” dergisine iltica etmeleriyle son buldu. 
Kenan Hulusi’nin “Vakit” gazetesine geçişi ve Sadri Ertem’in etkisiyle gerçekçiliğe yönelişi bundan sonradır. Yaşadığı sürede beş hikaye kitabı yayınlamış, “Osmanoflar” romanı ve kısa hikayelerinin bir çoğu gazete sayfalarında kaybolup gitmiştir. Gazeteciliğinin de etkisiyle ufak hikaye tarzını benimseyen Kenan Hulusi, Cumhuriyet zamanında korku türünde örnekler veren ilk hikayecidir.
Kenan Hulusi, 1943 senesinde tifüs sebebiyle Adapazarı’nda vefat etti.

Kenan Hulusi Eserleri (Bazıları)

1928 Yedi Meşale (ortak kitap)

1929 Bir Yudum Su
1938 Osmanoflar
1939 Bahar Hikâyeleri
1939 Son Öpüş
1940 Bir Otelde Yedi Kişi
1942 RBK Pansiyonu
1949 Bir Yudum Su
1973 Hikâyeler
2000 Beşer Dakikalık Hikâyeler
2004 Yaz ve Aşk Hikâyeleri
Miras Keçe
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.