Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

25.10.2021
200
Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Biyografisi, bölümünde Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Kemal Kılıçdaroğlu Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Aralık 1948 senesinde Tunceli’nin Nazımiye beldesine bağlı Ballıca köyünde dünyaya geldi. Babası tapu memuru olan Kılıçdaroğlu’nun 6 kardeşi var. Adil isimli kardeşi ile ikiz doğmuşlar.Ailenin önceden sahip olduğu ‘Karabulut’ soyadı, yaşadıkları köyde herkesin aynı soyadını taşıması sebebiyle, babası aracılığıyla 1950’li senelerda Kılıçdaroğlu olarak değiştirildi. Kemal Kılıçdaroğlu ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptı.

Elazığ Ticaret Lisesi’ni 1967′de birincilikle bitirdi. Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1971 senesinde mezun oldu.


Kemal Kılıçdaroğlu’nun Nazimiyeli olan ailesi Horasan’dan göçerek Anadolu’ya yerleşen Tunceli aşiretlerinden Kureyşan aşiretine mensuptur. 917’de Aleviliği kabul eden Kureyşan aşiretinde konuşulan dil Zazaca’dır. Medyada Kürt yahut Alevi kimliği öne çıkarılan Kemal Kılıçdaroğlu; sülalesinin, Horasan’dan göçüp Tunceli’ye gelmiş Kureyşan ocağından olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca soyunun, Oğuzlar’ın Bozok kolunun Beğdili boyundan olduğunu ve Ehl-i Beyt’e kadar uzanan Seyyid soyuna uzandığını belirtmiştir.

Lisans öğrenimini bitirdiğı 1971 senesinde girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının sonrasında Maliye Bakanlığı’nda vazifeye başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa′da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983’e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, ardından aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı.

1991 senesinde Bağ-Kur′a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992 senesinde Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü′ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı′nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 senesindeEkonomik Trend dergisi aracılığıyla “Yılın Bürokratı” seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999′da kendi isteğiyle SSK Genel Müdürlüğü′nden emekli oldu.

Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu′na başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası′nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Siyasi Yaşamı

11 Ocak 1999′da SSK Genel Müdürlüğü′nden emekli olan Kemal Kılıçdaroğlu′nun adı “DSP′nin yıldızları” içinde anıldı ve 18 Nisan 1999′da yapılacak genel seçimlerde Demokratik Sol Parti′den milletvekili adayı bulunacağı altı çizildi fakat Kılıçdaroğlu 1999 seçimlerinde milletvekili adayı olmadı.

Bir süre Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği′nde genel başkanlık yaptı. Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 genel seçimleriyle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde de İstanbul’dan 23. dönem milletvekili seçildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’yi, Silivri’de bir arsanın imar durumunu değiştirme karşılığında 1 milyon dolarlık iş takibi ücreti talep etmekle suçladı. Bu iddiasını ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik bir soru önergesiyle meclise taşıdı. Dişli, iddialar karşısında partisindeki görevinden istifa etti.

Almanya’nın Frankfurt kentinde görülen Deniz Feneri e.V Davasının Türkiye ayağına ilişkin bazı belgeler açıkladı.

Kılıçdaroğlu, 22 Eylül 2008 tarihinde gerçekleştirdiği bir basın toplantısında, “Baron” olarak adlandırdığı Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile ilgili çeşitli iddialar ortaya attı. Fırat’ın en büyük ortağı olduğu Menas adlı şirketin ürünlerini yurt dışına götüren tırda 89 kilogram eroin yakayı ele verdiğını ve Menas’ın hayali ihracat yaptığını iddia eden Kılıçdaroğlu, bu kez de 25 Eylül günü gazeteci Uğur Dündar aracılığıyla yönetilen tartışmada Dengir Mir Mehmet Fırat ile buluştu. Tartışma, televizyondan canlı olarak yayınlandı. Fırat, sağlık durumunu gerekçe göstererek 8 Kasım 2008 tarihinde istifa etti.

İstanbul milletvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu, 2009 yerel seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak katıldı. Seçimi Adalet ve Kalkınma Partisi adayı Kadir Topbaş kazandı. Lakin Kemal Kılıçdaroğlu elde ettiği %36.80’lik oy yüzdesiyle, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için aldığı oy oranını 2004 Yerel Seçimleri’nin % 25’in üzerinde bir miktarda artırdı. Kılıçdaroğlu için özgün müzik sanatçısı Onur Akın bir şarkı da hazırlamıştır.

Aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi grup başkanvekili iken CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 10 Mayıs 2010 tarihindeki istifasının sonrasında yaptığı bilgilendirmede parti olağan kurultayında aday olmayacağını belirtse de ardından 17 Mayıs 2010 tarihinde CHP Grup Başkanvekilliği’nden istifa ederek kurultayda aday bulunacağını açıklamıştır.

22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan CHP Kurultayı’nda, 1249 delegeden 1200’ünün imzasını alarak ve tek aday olarak girdiği kurultayda geçerli 1189 oyun tamamını alarak CHP’nin 7. genel başkanı olmuştur.

Selvi Kılıçdaroğlu ile evli olan Kemal Kılıçdaroğlu, ikisi kız biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır. Bir yıl Fransa’da görev yapan Kılıçdaroğlu Fransızca bilmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.