Kayahan Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
183
Kayahan Kimdir Biyografi ve Hayatı

Kayahan Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Kayahan Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Kayahan Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Kayahan Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Kayahan Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Bazı sanatçılar mevcuttur ki hiçbir zaman etkilerini kaybetmez. Birkaç nesli büyütür ama kendileri hala taptazedir. İşte bu sanatçılardan birisi de Kayahan’dır. Peki Kayahan kimdir? Türk pop müziğinin duayenlerinden birisi olan Kayahan nerelidir? Kayahan’ın soy ismi Açar’dır. Lakin takipçilerinin büyük çoğunluğu onu yalnızca Kayahan olarak tanır.


Kayahan Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Kayahan kaç yaşındadır diye merak edenler için Kayahan Açar, 29 Mart 1949 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Babası albay Süleyman Açar, annesi Firuzan Açar’dır. Çocukluk ve gençlik senelerını Ankara’da geçirmiş, ardından da İstanbul’a yerleşmiştir. Kızının eğitiminden dolayı senelerca İstanbul’da yaşamıştır; fakat zamanının büyük çoğunluğunu Balıkesir’in Gömeç beldesine bağlı İnta Sevgi Köyü’nde geçirmiştir. Bu köyün bütün cadde ve sokaklarına Kayahan’ın şarkılarından isimler verilmiş ve sanatçı ilçeye olan bağlılığını Gömeç adlı şarkısında sözcüklere dökmüştür. Dolayısıyla Kayahan’ı Gömeçli olarak tarif etmek doğru bir tespittir.

Kayahan önceleri besteleriyle öne çıkmış, özellikle Nilüfer’e verdiği şarkılar klasik haline gelmiştir. Nilüfer aracılığıyla yorumlanan Geceler, Kar Taneleri, Esmer Günler gibi parçalar her zaman Türk popunun en güzel şarkıları olmayı sürdürmektedir. Kayahan bir besteci ve söz yazarı olarak Türk müziğinde adeta çığır açmış, bestecilerin, söz yazarlarının ne kadar kuvvetli sanatçılar olduğunu ve sanat camiasının etkin birer parçaları olduklarını göstermiştir. Seslendirdiği bütün şarkıları kendisi yazıp besteleyen sanatçı, her albümünü bir sloganla çıkararak kendi tarzını yaratmıştır.


Kayahan’ın Albümleri ve Şarkıları

Kayahan ilk albümünü 1981 senesinde çıkarmıştır ve Canım Sıkılıyor Canım adını taşımaktadır. Asıl şöhretini yakaladığı ve adından en fazla söz ettirdiği albümü ise 1991 tarihli Yemin Ettim olmuştur. 1993 senesindeki Son Şarkılarım’da sözü ve müziği kendine ait 10 şarkıya yer vermiş, albümü yüzbinler satmıştır. 1995 senesinde çıkardığım Benim Pencerem adlı albümündeki bir çok parça kendisiyle birlikte bir çok sanatçı aracılığıyla da seslendirilmiş, geniş yankı uyandırmıştır. 1996 senesinde çıkan Canımın Yaprakları albümünde bulunan Emrin Olur, Atın Beni Denizlere, Şampiyon gibi parçalar dönemin hitleri içinde yer almış, adeta bir marş gibi kalabalıkları coşturmuştur. 2000 senesinin ilk günlerinde Beni Azad Et albümü piyasaya çıkmış ama beklenen etkiyi gösterememiştir. Lakin aynı yılın son aylarında çıkardığı Gönül Sayfam albümündeki parçaları; özellikle de Gönül Sayfam parçası bir anda pop şarkılarının zirvesine yerleşmiştir.

Albümleri dışında Kayahan iki kere de Türkiye adına Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmıştır. 1989 senesindeki yarışmada Ve Melonkoli şarkısıyla; 1990 senesindeki yarışmada Gözlerinin Hapsindeyim şarkısıyla ülkemizi temsil etmiştir. 1986 senesindeki Uluslararası Akdeniz Müzik Yarışmasında Altın Portakal ödülünü kazanmış, bu başarıya Geceler adlı şarkısıyla uzanmıştır.

Toplumsal olaylarla doğa ve çevre hususunda da son derece hassas olan Kayahan birden fazla yardım konseri düzenlemiştir. Gönüllü olarak çeşitli çalışmaların içinde yer almıştır. 1992 senesindeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Ankara Kızılay Meydanında 160.000’in üzerinde insana konser vermiş, bu başarısıyla tarihe geçmiştir.


Kayahan’ın Aile Hayatı ve Ölüm Tarihi

Kayahan yaşamı boyunca iki evlilik yapmıştır. İlk eşi Nur Hanım’dır ve çiftin 1975 doğumlu Beste adında bir kızları mevcuttur. Bu evlilik 24 yılın sonunda bitmiş ve Kayahan 1999 senesinde ikinci eşi İpek Tüter ile evlenmiştir. Kayahan’ın bu evliliğinden 2000 doğumlu Aslı Gönül adında bir kızı mevcuttur. Kayahan ne zaman ölmüştür? diye merak edenler için ünlü sanatçının ölüm tarihi 3 Nisan 2015’tir. Akciğer kanseri sebebiyle tedavi gördüğü İstanbul’da vefat etmiş, ardında milyonların dilinden düşmeyen şarkılar, besteler bırakmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.