Kayahan Açar Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
61
Kayahan Açar Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Kayahan Açar Kimdir? Biyografisi, bölümünde Kayahan Açar Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Kayahan Açar Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Kayahan Açar Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Kayahan

Kayahan Açar, 29 Mart 1949 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Kayahan, Çocukluk ve gençlik senelerına Ankara’da geçirdi. Daha sonraları İstanbul’a yerleşti. İstanbul’dan sonra uzun süre Balıkesir-Gömeç’teki İnta Sevgi Köyü’nde Geceler Caddesi ve Mavilim Caddesi’nin kesiştiği Hülyam Çıkmazı’nda yaşadı.

Bu köydeki bütün cadde ve sokaklar, Kayahan’ın şarkılarının isimlerinden buluşmaktedir. Şu anda ise kızının eğitiminden dolayı İstanbul’da yaşamaktadır.
Kayahan, imdiye kadar üç 45lik, bir uzunçalar (longplay), onbir kaset ve CD’si müzik arşivlerindeki yerini aldı. İlk olarak Nilüfer’e verdiği güzel şarkılarla ismini duyurmaya başladı. Nilüfer’in de yorumladığı “Geceler”, “Kar Taneleri”, “Esmer Günler” gibi şarkılar klasik halini aldı.
Kayahan Açar, 3 Haziran 1991 tarihinde çıkarttığı “Yemin Ettim” adlı albümüyle satış rekoru kıran Kayahan, “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz” sloganıyla tanındı. Çocuklar için de şarkılar yazan Kayahan bunun bunun yanında televizyon için çocuk programı da yaptı. Ardından 30 Nisan 1992’de “Odalarda Işıksızım” albümünü çıkardı.

Mart 1993’te Raks Müzik etiketli “Son Şarkılarım” adını verdiği albümünde yine kendisine ait on şarkı yer aldı. Düzenlemeleri Erdal Kızılçay’ın yaptığı albümde İskender Paydaş, Hakan Kurşun gibi genç ve kabiliyetli isimler çalıştı. “Sarı Şekerim”, “Vazgeçmem”, “Aman”, “Kardeşiz Senle” gibi şarkıların öne çıktığı albüm yüksek bir satış grafiği yakaladı.

Kayahan, iki yıl sonra, 1995 senesinin Ocak ayının son günlerinde “Benim Penceremden” adlı albümüyle müzik yolculuğunu sürdürdü. Bu albümün sloganı “Sevenleri ayırmayın, sevenler ayrılmayın” oldu. Çıkış parçası “Ben Anadolu Çocuğuyum” da kültüren erozyon karşısındaki tepkisini kelimelerine ekledi. “Allah’ım Neydi Günahım” ise birden fazla sanatçı aracılığıyla icra edilerek büyük başarı sağladı. Bu albümle birlikte Demet Sağıroğlu’nun sonrasında müzik dünyasını yeni bir yetenekle tanıştırdı. Bu genç yetenek, 1999’da yaşamını birleştireceği İpek Tüter’di.

Kayahan, 1996 senesinin Temmuz ayında “Canımın Yaprakları” adlı çalışmasını da “Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın” sloganıyla piyasaya sundu. Bir insanın sevgiyi, aşkı yitirdiği anda herşeyini kaybetmiş bulunacağını söyleyen Kayahan, “Sevgisiz hiçbir şey yapılmaz. Herşeyin başı sevgidir” kelimeleriyle “sevgi” kavramına verdiği önemi dilegetirdi. Erdal Kızılçay, İskender Paydaş ve Tamer Çıray üçlüsünün düzenlemelerini yaptığı albümde sekiz parçaya yer verildi. Bütün albüm kendi evinin stüdyosunda low-fi teknoloji kullanılarak hazırlandı. Sekiz parçasını da art arda konser atmosferinde kaydetti ve kliplerinde konserlerinden yapılan çekimler kullanıldı.

Kayahan, ertesi yıl “Emrin Olur” adlı çalışmasını çıkardı. Albümün mutfağında önceki çalışmalarındaki isimler yer almakla birlikte düzenlemeleri Tamer Çıray ve kendisi yaptı.

1999 senesinin Nisan ayında dokuzuncu albümü “Beni Azad Et” müzik marketlerde yerini aldı. Dokuz şarkının olduğu çalışmada, “Beni Azad Et”, “Yine Şişe Bitecek”, “Her Yerde Aynı” gibi hit parçalardan oluştu. Yılın büyük bölümünü geçirdiği Gömeç’e olan bağını ise “Gömeç” adlı şarkısında notalara döktü.

26 Kasım 2000 tarihinde “Gönül Sayfam”’ı piyasaya çıkaran Kayahan, albümünde “Sevdaya Mahsus”, “Kağıttan Kayıklarla”, “Söz Güzelim” gibi duygusal parçaların bunun yanında “Ölmem mi Lazım”, “Aman Beni Unutma”, “Tek Delikli Kaval”, 17 Ağustos deprem felaketi için yazdığı “17 Ağustos”, kızı Aslı Gönül için bestelediği “Ninni” gibi şarkılar yer aldı. Kayahan 17 Aralık 2002 tarihinde ise “Ne Oldu Can” albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde “Ne Oldu Can”, “Bir Aşk Hikayesi”, “Onsuz Olmuyor” parçaları uzun bir süre dillerden düşmeyen parçalar oldu. Satış rekorları kıran Kayahan’ın bu albümünde ise meslektaşı Barış Manço için yazdığı “Bugün Aslını söylemek gerekirse Bayram” parçası ile müziğe, sanatçılara sahip çıkmanın önemini birkez daha vurgulamış oldu.

Sanatçının ilk büyük ödülü 1986 senesinde katıldığı ülkeler arası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” adlı şarkısıyla kazandığı “Altın Portakal” oldu. 1990 senesinde Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Gözlerinin Hapsindeyim” adlı şarkısıyla Türkiye’yi temsil etti. Son onbeş yılda tüm medya kuruluşları aracılığıyla her sene besteci, söz yazarı ve yorumcu olmak üzere konulan üç daldaki ödüllerin hepsine layık görüldü. 2003 senesinde Altın Kelebek Onur ödülü ve “Ne Oldu Can” albümün satış başarısı için Müyap ödülü aldı. 2005 senesinde “Kelebeğin Şansı” ve 15 Mart 2007 tarihinde ise “Biriciğime” isimli albümleri çıkardı.
Yurtiçinde ve yurtdışına birden fazla konser veren Kayahan, 1992 senesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Ankara Kızılay Meydanı’nda yüzaltmış bini aşkın seyirciye verdiği konserle tarihe geçti. Doğa-çevre hususundaki hassaslığı ile de tanınan Kayahan, bireylerin bu konulara olan ilgisini arttırmak maksadıyla birden fazla yardım konseri vermekte, gönüllü olarak çalışmalara katılmaktadır.

45’lik ve Teklileri
Neden Olmasın & İstanbul Hatırası (1978)
Bekle Gülüm & Ateş (1980)
Canım Sıkılıyor Canım & Bu Gece Sen Daha Güzelsin (1981)
365 Gün & Hayatımın Tamamısın (2011)

Albümleri
Canım Sıkılıyor Canım (1981) (Uzunçalar)
Herkese Merhabalar Çocuklar (1987)
Benim Şarkılarım (1988)
Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989)
Yemin Ettim (1991)
Odalarda Işıksızım (1992)
Son Şarkılarım (1993)
Benim Penceremden (1995)
Canımın Yaprakları (1996)
Emrin Olur (1997)
Beni Azad Et (1999)
Gönül Sayfam (2000)
Ne Oldu Can? (2002)
Kelebeğin Şansı (2004)
Biriciğim’e (2007)
365 Gün (2011)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.