Kadir Topbaş kimdir, Kadir Topbaş kaç yaşında?

04.11.2021
154
Kadir Topbaş kimdir, Kadir Topbaş kaç yaşında?

Kadir Topbaş kimdir, biyografi bölümünde Kadir Topbaş biyografi sayfası ile karşınızdayız. Kadir Topbaş kaç yaşında?, Kadir Topbaş memleketi neresi, Kadir Topbaş facebook, Kadir Topbaş nereli, Kadir Topbaş instagram, Kadir Topbaş ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Kadir Topbaş kimdir? başlığımızın detayları..

Kadir Topbaş Kimdir – Kadir Topbaş Biyografi

1945 Artvin doğumlu Kadir Topbaş,1972’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden,1974’te de Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. Bir süre serbest mimar olarak çalışan Topbaş, Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Topbaş, 40 yılı aşkın siyasi yaşamında,1994-1998 senelerı içinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı boyunca, Büyükşehir Belediyesine bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkı sağlayan Topbaş, 1999’da Fazilet Partisi’nden Beyoğlu Belediye Başkanlığına seçildi ve Beyoğlu’nda kapsamlı bir dönüşümü amacında olan “Güzel Beyoğlu Projesi”ni geliştirerek uygulamaya koydu.

Kadir Topbaş, 2004’te Adalet ve Kalkınma Partisinden (AK Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi. Aynı yıl Marmara Belediyeler Birliği Meclisi aracılığıyla birlik başkanı olarak seçilerek, bu görevi 2009’a kadar yürüttü.

2004’te Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkan Yardımcısı olarak seçilen Topbaş, 2007’de UCLG’ye eş başkan seçildi.

Ayrıca Topbaş, 2009’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tekrar seçilerek İstanbul tarihinde art arda seçim kazanan ilk büyükşehir belediye başkanı oldu.

2009’da ve 2014’te Türkiye Belediyeler Birliği’ne başkan seçilen Topbaş, 2010 ve 2013’te da UCLG’ye başkan seçilerek Türk yerel yönetim tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.

2011’de Asya Belediye Başkanları Forumu’na başkanlık eden ve 2013’e kadar bu görevi ilerleten Topbaş, ülkeler arası düzeyde yapmış olduğu başarılı çalışmalar bundan dolayı 2011’de Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Fahri Büyükelçi Onur Ödülü ile taltif edildi.

Bunun yanı sıra 2014’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tekrar seçilen Topbaş, İstanbul tarihinde ilk defa art arda 3 kez seçim kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı olma başarısını elde etti.

Birçok ülke aracılığıyla devlet kültür nişanı, devlet madalyası takdim edilen Topbaş’a, İstanbul’da kültür mirasının muhafaza edilmesina yönelik gayretleri bundan dolayı UNESCO 70. yıl madalyası ile taltif edildi.

Birçok vakıfta da yönetim kurulu kullanıcı hesabı yaparak sivil toplum örgütlerine de destek veren Topbaş’ın, Bilgi Üniversitesi ile birlikte çıkardığı “Beyoğlu: Kültürleri Buluşturan Kent”, Tarih ve Çevre Vakfı ile birlikte hazırladığı “Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II” ve “Anılarda Beyoğlu” adlı eserleri bulunmaktadır.

Özleyiş Topbaş ile evli olan Topbaş, üç çocuk babasıdır.

13 Şubat 2021 Cumartesi günü koronavirüs salgını sebebiyle tedavi gördüğü hastanede 76 yaşında yaşamını yitirdi.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.