Jürgen Habermas Kimdir? Biyografi Sayfası

25.10.2021
289
Jürgen Habermas Kimdir? Biyografi Sayfası

Jürgen Habermas Kimdir? Biyografi, bölümünde Jürgen Habermas Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Jürgen Habermas Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Jürgen Habermas Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Jürgen Habermas

Jürgen Habermas, 18 Haziran 1929 senesinde Düsseldorf’ta dünyaya geldi. Eleştirel kuram ve Amerikan pragmatizmi geleneğine mensuptur.

En çok kuramında temellendirdiği kamusal alan (public sphere) kavramı ve iletişimsel eylemin pragmatizmi ile tanınır. Çalışmaları arada bir Yeni-Marksist olarak adlandırılır; sosyal kuramın temelleri ve epistomoloji; gelişmiş kapitalist endüstri toplumu ve demokrasi analizi; eleştirel sosyal evrimci içerikte yasaların hükmü; ve çağdaş –özellikle Alman—siyaseti üzerine odaklanır.

Modern liberal kurumlar içinde gömülü akılcı-eleştirel iletişim ve bireylerin iletişim, tartma ve akılcı çıkarlar peşine düşme kabiliyetlerinde aklın olabilirliğine, özgürleştirilmesine yönelik kuramsal bir sistem geliştirmiştir.

Jürgen Habermas, 1961 senesinde Marburg’da doçent oldu. 1961-1964 senelerı içinde Heidelberg’de felsefe dersleri verdi. 1964 senesinde Frankfurt Üniversitesi’nde felsefe ve sosyoloji profesörü oldu. 1971-1981 senelerı içinde Starnberg’deki, bilim-teknik dünyasının yaşam koşullarını araştıran Max Planck Enstitüsü’nün müdürlüğünü yaptı. 1981’de Berkeley Üniversitesi’nde konuk profesör olarak bulundu. 1982 senesinde Frankfurt Üniversitesi’ne profesör olarak geri döndü. 1994 senesinde buradan emekli oldu ve Northwestern University’de konuk profesör olarak seminerler verdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.