Jülide Gülizar Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
384
Jülide Gülizar Kimdir? Biyografi Sayfası

Jülide Gülizar Kimdir? Biyografi, bölümünde Jülide Gülizar Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Jülide Gülizar Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Jülide Gülizar Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Jülide Gülizar

Jülide Gülizar (Göksan), 1929 senesinde Adana’da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Mersin’de, lise öğrenimini ise Ankara Kız Lisesi’nde bitirdi.

1956 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Gülizar, avukatlık stajının sonrasında kendi mesleğini yapmayı tercih etmedi ve aynı yıl Ankara Radyosu’na girdi.

1968 senesinde başlayan televizyon yayınlarıyla TRT’de haber spikeri olarak ekranlara çıkan Gülizar, radyo ve televizyonda kadın olarak “ilk açık havada haber okuma”, “ilk naklen yayın” ve “ilk röportaj” gibi bir çok yeniliğe imza attı. Türkçe’yi iyi kullanmada gösterdiği özeni ile tanındı. Dil konusunu hayatta “evet dediği tek ırkçılık” olarak niteleyen Jülide Gülizar, Yabancı dile karşı olmadığını, fakat bunu öğrenirken kendi dilimizi unutmamamız gerektiğini vurgulamıştı.


Kendisiyle yapılan bir röportajda, asıl soyadının “Göksan” olduğunu, “Gülizar” soyadının kendisinin bulduğu takma bir soyad olduğunu belirtmiştir. Gençliğinde şiirler yazan ve ileride hep ünlü bir şair olmayı düşleyen Jülide Göksan’ın, evlenince soyadının değişeceğini, şiirlerinin altına hiç değişmeyecek bir isim yazması gerektiğini düşünerek “Jülide Gülizar” adını benimsediğini belirtmişti.

Yaklaşık 30 yıl çalıştığı TRT’den 1982 senesinde emekliye ayrılan Gülizar, emeklilik zamanında de çok sayıda ajans ve yayın kuruluşunda yazar, muhabir ve eğitmen olarak görev yaptı. Emekliliğinde de Türkçe’nin doğru kullanılması yolundaki mücadelesine aralıksız sürdü. 1997 senesinde kurulan Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler veren Gülizar, Kanal B televizyonunda da çeşitli programlar yapıp, söyleşiler hazırladı. Jülide Gülizar bunun yanı sıra Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde yönetim kurulu üyesiydi.

Jülide Gülizar, 14 Mart 2011 tarihinde zatürre teşhisiyle bir süredir tedavi görmekte olduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Ankara, Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.


Jülide Gülizar Kitapları

1994 Haberler Bitti Şimdi Oyun Havaları
1995 TRT Meydan Savaşı
2004 Where Are You Going Türkçe?
2005 Ah Baba Ah!
2006 Yaşam, Sana Teşekkür Ederim
2007 Onlar da İnsandı
2008 Bir Konu Bir Konuk
2008 Burası Türkiye Radyoları
2008 TR+Tv=TRT
2008 Ben Bilmem Beyim Bilir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.