Joseph Henry Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
241
Joseph Henry Kimdir? Biyografi Sayfası

Joseph Henry Kimdir? Biyografi, bölümünde Joseph Henry Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Joseph Henry Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Joseph Henry Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Joseph Henry Kimdir

Joseph Henry, 17 aralık 1797 senesinde doğdı. Yaşadığı zaman zarfında, Benjamin Franklin’den sonra gelmiş geçmiş en büyük Amerikalı bilim adamı olarak bilinmiştir.

Elektro mıknatısları yaparken, öz indüktansın elektromanyetik fenomenini keşfetti. Ayrıca Faraday’dan bağımsız olarak karşılıklı indüktansı da keşfetti,fakat sonuçlarını ilk yayınlayan Faraday idi. Elektromanyetik hususundaki çalışmaları elektrikli telgrafın bulunmasında temel oluşturdu.


İlk gençlikte tiyatroya ilgisi vardı. Profesyonel bir oyuncu olmaya çok yaklaştı.

1819 senesinde bedava eğitim veren Albany Akademisine girdi. Bedava eğitim görmesine rağmen fazla yoksuldi ve verdiği özel derslerle maddi açıdan kendini desteklemesi gerekti. Sonunda eczacılık alanında eğitim görmeye karar vermişti. 1824 senesinde mühendis asistanı olarak çalıştı. Bu olay ona bir makine mühendisi olmak için ilham olmuştur.


1826 senesinde Albany Akademisine matematik ve doğa felsefesi profesörü olarak atandı. Elektromanyetik ile alakalı çalışmalara başladı . William Sturgeon’un elektromıknatıs modelini geliştirerek, bir demir parçasının üstüne sıkı sarılmış ve izole edilmiş tel tercih ederek çok daha kuvvetli bir elektromıknatıs elde etmiştir. Bu mıknatıs zamanının en kuvvetli elektromıknatısı olmuştur. Ayrıca iki elektrotlu bir pile bağlanmış bir elektromıknatıs yaparken, telin birbirine paralel birkaç sarımlı halde olmasının en iyisi olduğunu, birden fazla pil olması durumunda ise uzun ve tek sarımlı olmasının en iyisi olduğunu göstermiştir.

Joseph Henry, yinede halen maksimum etkinin elde edilemediğini ekledi. Devrenin git gide artan direnci sebebiyle telin belli uzunluklarda devirleri artırdığında manyetik gücün azaldığını gördü. Bataryanın manyetik gücünü artırmanın yollarını araştırmak için incelemesinin ikinci kısmına başladı. Manyetik güç elde etmede optimal şekli bulmak için, metal çubuk etrafında uzun bir halka yerine daha kısa ve daha fazla sarımda halka oluşturdu. Henry iki metot test etti. Önce devrenin direncini azaltmak için halkaları paralel bir biçimde bağladı ki bu daha büyük demirin etrafında bir araya gelen elektrik akımının daha yüksek bir değere çıkmasına yol açtı bunun dışında gerilim yada elektriği kuvvetini arttırmak için birbirine seri halde bağlı batarya kullandı ve halkaları birbirine seri bağladı.

1831 de hareket için elektromanyetiği kullanan ilk makineyi yarattı. Bu modern dc motorların en ilkel haliydi.

Joseph Henry, bunun bunun yanında öz indüktansın detaylarını keşfetti. Lakin bunun yanı sıra Michael Faraday çok bi hayli hızlı bir biçimde davranıp çalışmalarını yayınlayarak bir adım öne geçti.

Samuel Morse ile Gale aracılığı ile iletişim kurdu ve ona telgrafını geliştirmekte yardım etti.

Joseph Henry, 13 Mayıs 1878 tarihinde öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.