Joseph Goldstein Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
193
Joseph Goldstein Kimdir? Biyografi Sayfası

Joseph Goldstein Kimdir? Biyografi, bölümünde Joseph Goldstein Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Joseph Goldstein Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Joseph Goldstein Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Joseph Goldstein

Joseph L. Goldstein, 18 Nisan, 1940 senesinde ABD’de dünyaya geldi. 1962’de Washington and Lee University’den kimveyalında lisans derecesini ve Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi’nden tıp doktoru diplomasını almıştır.

1985 senesinde, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) metabolizması üzerinde yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Fizyoloji yahut Tıp ödülünü (Michael S. Brown ile birlikte) elde etmiştir. Genetik hastalıklarla ilişkili katkılarından dolayı çeşitli başka ödüller de elde etmiştir.

Dallas’ta Teksas Üniversitesi Sağlık Merkezi’ne (bugünkü adıyla Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi’ne) 1972’de geri gelen Goldstein ve yakın çalışma arkadaşı Brown, kolesterol metabolizmasını araştırmışlar ve insan hücrelerinde, kandaki kolesterolu emmeye yarayan LDL reseptörleri olduğunu keşfetmişlerdir. Yeterli miktarda LDL reseptörlerinin olmaması familyal hiperkolesterolemi’nin nedenidir, bu da kolesterolle ilişkili hastalıklara neden olmaktadır. Koroner arter hastalığı ve dolaşımda yüksek LDL-kolesterolu içindeki ilişkiyi açıklamanın bunun yanında, Brown ve Goldstein’in çalışmaları hücre biyolojisinde önemli bir yeri olan, reseptör eşlikli endositoz olgusunu görülmektedirmışlardır.

Bu keşifleri statin ilaçlarının geliştirilmesini sağlamıştır. Bu kolesterol düşürücü ilaçlar ABD’de en fazla kullanılan ilaçlar grubudur. Bu ilaçlar aracılığıyla dünyanın her tarafında birden fazla insanın kalp krizi ve inme riski azalmaktadır. Bu önemli buluşların sonrasında Bown ve Goldstein’in ekibi proteinlerin lipit modifikasyonunun (protein prenilasyonunun) kanserdeki rolünü çözdüler.

1984’te Goldstein, (Brown ile birlikte) Columbia Universitesi’nden Louisa Gross Horwitz Ödülü’nü kazandı. 1988’de Goldstein (Brown ile birlikte) ABD Milli Bilim Madalyası’nı kazandı, tıp dünyasına olan katkılarından dolayı.

1993’te yanlarında doktora üstü eğitim görmekte olan Xiaodong Wang ve Michael Briggs, sterol düzenleyici elemana bağlanan proteinleri saflaştırdılar. 1993’ten beri Dr. Goldstein, Dr. Brown ve çalışma dostları, hücrelerin değişen şartlarda yağ ve kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmalarını sağlayan SREBP’nin beklenmedik derecede karmaşık mekanizması üzerinde çalışmaktalar.

Dr. Goldstein Teksas Üniversitesi’nde “Regental Professor” ünvanına, “Julie ve Louis A. Beecherl Biyomedikal Bilimler seçkin kürsüsü” ve “Paul J. Thomas Chair Tıp Kürsüsü” makamlarına sahiptir.

Bilim politikası hususunda ABD çapında görevlere çok fazla aday gösterilmesine rağmen, Dr. Goldstein, arkadaşı Michael Brown gibi, araştırma ile uğraşmaya devam etmeyi tercih etmektedir. Beraberce bir düzine doktora ve doktora sonrası öğrenciden bir araya gelen bir araştırma ekibini idare etmektedirler. İkisi, bilimsel literatürde yayınlarına en fazla referans verilen bilim adamları içindedır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.