John Forbes Nash Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
260
John Forbes Nash Kimdir? Biyografi Sayfası

John Forbes Nash Kimdir? Biyografi, bölümünde John Forbes Nash Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. John Forbes Nash Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

John Forbes Nash Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

John Forbes Nash Kimdir

John Forbes Nash Jr., 13 Haziran 1928 senesinde ABD’de dünyaya geldi. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Teknoloji Enstitüsünde bitirdiktan sonra doktora yapmak için Princeton Üniversitesi’ne gitti.

21 yaşında hazırladığı doktora tezi, “Oyun Teorisi”, ona uzun yıllar sonra, 1994’te Nobel Ekonomi Ödülünü kazandırdı. Genç deha, John von Neumann’ın icadı olan oyun teorisindeki poblemleri çözüp kullanılır hale getirdi. 30 yaşına kadar göz alıcı fikirleri ve göze çarpan kişiliği aracılığıyla hızla yükselip matematik camiasının ileri gelen isimlerinden biri oldu.

MIT’de profesörlük yapmaya başladığında karısı Alicia Larde ile tanıştı. Larde o zamanlar daha bir fizik öğrencisiydi. Nash’in şizofreni poblemleri başlamadan kısa süre önce çiftin bir oğlu oldu. John Nash bunun yanı sıra soğuk savaş zamanında ordu adına şifre çözücü olarak çalışmıştır.

Hastalığının ilk belirtileri 1958 senesinde görülmeye başladı. Bir oda arkadaşı olmamasına rağmen bir oda arkadaşından bahsedip etrafındakileri korkutmuş ve oda arkadaşıyla yaptığı hayali sohbetler onun şizofren olduğunu görülmektedirmıştır. Daha sonra bu hastalığı kendi zekasını tercih ederek yenmiştir.

Alicia Larde-John Nash çifti 1963’te boşandı ve 1970’te tekrar buluştu. Bu tarihten bu yana darılıp barışan çift, kendileri ile ilgili “aynı çatı altındaki iki yabancı” benzetmesini yapmıştı. Nash 1994’te Nobel Ödülü’nü kazandıktan sonra aralarını düzelttiler ve 1 Haziran 2001’de tekrar evlendiler.

Nash, 1945 ve 1996 senelerı içinde 23 bilimsel çalışma paylaşımı yaptı, bunun bunun yanında “Essays on Game Theory” (1996) ve “The Essential John Nash” isimli kitapları yazdı. Aynı zamanda “Hex” ve “So Long Sucker” adlı 2 popüler oyunun yaratıcıları içindedır. Princeton’da matematik üzerine çalışmalar yapmaktaydı.

John Forbes Nash’ın yaşamı ”Akıl Oyunları” adlı filme konu olmuştur.

23 sayısıyla takıntılı olan Nash, toplam 23 bilimsel makale yayınlamıştı.

21 Ağustos 2009 tarihinde kalp krizi geçiren John Forbes Nash, 4 gün hastanede yattıktan sonra kendine geldi ve eve döndü. Doktoru ölümü ucuz atlattığını ve sağlığının tehdit altında olduğunu dile getirdi. Nash şu anda düzenli ilaç alıyor ve kontrole gidiyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.