John Bardeen Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
356
John Bardeen Kimdir? Biyografi Sayfası

John Bardeen Kimdir? Biyografi, bölümünde John Bardeen Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. John Bardeen Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

John Bardeen Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

John Bardeen Kimdir

John Bardeen, 23 Mayıs 1908 senesinde ABD’de dünyaya geldi. Madison Central yüksek okulundan 1923 tarihinde mezun oldu. Wisconsin Üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu.

Matematik ve fizikle alakalı konular üzerinde çok çalıştı. Elektrik mühendisliği bölümünü bitirince Chicago’daki Western Electric Company’de çalışmaya başladı. 1928’de bölümünden mezun oldu.

1938 senesinde Minnesota Üniversitesinde ders vermeye başladı. 1943 senesinde Manhattan Projesine katılması istendi, fakat kabul etmedi.


1956 senesinde transistörü William Shockley ve Walter Houser Brattain ile birlikte icat edip yarı iletken üzerindeki çalışmaları aracılığıyla Nobel Fizik ödülü kazanan Bardeen’in yüzüne şans 1972 senesinde tekrar güldü. Leon Neil Cooper ve John Robert Schrieffer ile birlikte geliştirdiği, BCS kuramını ile 2. kez Nobel Fizik ödülünü alarak tarihe geçti.

John Bardeen, 30 Ocak 1991 tarihinde kalp krizi sebebiyle Boston’da öldü.

John Bardeen BCS Kuramı

Nobel Fizik Ödülünü almasını sağlayan bu kuram süper iletkenliğin kaderini yazdı. Süper iletkende ki elektron çiftlerinden sistemin kuantum mekaniksel dalga özelliğina kadar herşey bu kuramdaydı. Akım taşıyıcıları elektronların bağımsız değil çiftler halinde hareket etmesiydi. Bunun nedeni kristal titreşimi kuantumları alışverişi yani fonon alışverişiydi.


Bu çiftlere Cooper çifti adı verildi.Fizikteki ender olaylardan birini başardılar sistemin kuantum mekaniksel dalga özelliği yazıldı. İzotop tesirinin süper iletkende malzemelerin izotopları için değişik olması,kristal titreşimlerin payı olduğunu ispatlamak için önemli bir ispattı ama izotoplar yalnızca kütleleri farklı atomlardı. Kütle titreşim frekansını tespit eden bir değişkendi.

Elektronlar arası bir çekim gücü olabileceği gözlendi. Diğer fikir simetrisinin kendiliğinden bozulabileceğiydi. Simetrinin bozulma miktarı ise düzen parametresi ile belirtiliyordu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.