Jet Fadıl Lakaplı Mehmet Fadıl Akgündüz Kimdir

30.09.2021
267
Jet Fadıl Lakaplı Mehmet Fadıl Akgündüz Kimdir

Jet Fadıl Lakaplı Mehmet Fadıl Akgündüz Kimdir?, biyografi bölümünde Jet Fadıl Lakaplı Mehmet Fadıl Akgündüz Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Jet Fadıl Lakaplı Mehmet Fadıl Akgündüz Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Jet Fadıl Lakaplı Mehmet Fadıl Akgündüz Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Jet Fadıl Lakaplı Mehmet Fadıl Akgündüz Kimdir
Jet Fadıl Lakaplı Mehmet Fadıl Akgündüz Kimdir

Jet Fadıl Lakaplı Mehmet Fadıl Akgündüz Kimdir? Asıl adı Mehmet Fadıl Akgündüz olan iş adamı 1956 senesinde Siirt’te dünyaya gözlerini açtı. Şirket adından dolayı “Jet Fadıl” olarak bilinir.  Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğinden 1980 senesinde mezun olduktan sonra, 7 yıl Devlet Yem Sanayi’nde Kontrol Mühendisi olarak çalıştı. Arkadaşının kurduğu Akademi Bilgisayar’a Genel Müdür olarak geçti.

50 bin dolar sermaye ile otomotiv, sigorta şirketi ve sürücü kursu kurmasıyla Türkiye onu 1989 senesinde tanıdı. Konut pazarlamaya başladı ve Jet Konut projesi ile inşaata adım attı. Evsiz değerli okurlarımıza ev sloganı ile Beylikdüzü Jetkent’in temelleri atıldı. Almanya’daki Türk vatandaşlardan dönemin parasıyla 5 trilyona yakın para toplanmış olup, teslimin taahhüt edildiği tarihin 2 yıl gecikmesiyle 661 kişi Akgündüz’den şikayetçi oldu. Ayrıca 1999 Maliye Bakanlığı raporuna göre JetKent sitesinden ev alanlara bedava Proton marka otomobil vereceğini söyleyen firma, bu araçlar için trafik izni almamıştı. İş yaşamına başladığı yem fabrikasını 115 milyar liraya Özelleştirme İdaresi’nden alarak Jet-Yemolarak sürdü.

Siirt Jetpaspor Macerası

Otomobil pazarlama faaliyetleri yapan şirketi Jet-Pa1995 senesinde Hyundai distribütörlüğünü aldı. Bu şirket otomobil ithalatı pazarlama faaliyetlerine Tüketici Yasası sebebiyle son vermek durumunda kaldı. Renault ve Tofaş ile birlikte de çalışan Akgündüz, taahhüt ettiği 200 bin otomobili veremeyince, bu şirketlerle olan iş ilişkileri zarara uğradı.

1997 senesinde Jet-Yem şirketinin yarısına Kombassan’ı dahil etti, fakat ödemeler sebebiyle bu ortaklık da bozuldu. Bunun yanı sıra farklı sektörlere de girmeyi ihmal etmeyen Akgündüz, Didim’deki 5 yıldızlı May Otel’i ve Intermedya’yı satın aldı. Aynı yıl Refah Partisi ile Doğru Yol Partisinin koalisyon olduğu zamanda (Refahyol Dönemi) Malezya menşeili Proton otomobil markasının distribütörlüğünü alarak otomobil pazarlama faaliyetlerine sürdü. Erbakan zamanındaki iki ülke içindeki iyi ilişkilerden faydalanarak girdiği bu ortaklık da uzun sürmedi. Akgündüz ödemesini yapan 6 binden fazla insana otomobillerini teslim edemedi.

Şirketinin iyi olduğu zamanda, Siirtspor’a sponsor olarak adını Siirt JetPa Spor olarak değiştirip, 1999-2000 sezonunda birinci lige artmasıni sağladı. Sergen Yalçın, Ersen Martin, Hamza Hamzaoğlu, Alpay Özalan gibi tanıdık futbolcuları kadrosuna dahil etti.

Takip eden yıl JetPa otomobil pazarlama faaliyetleri ilerleten şirketine ek olarak müteahhitlik bölgesindeki çalışmalarıyla işlerini daha da büyüttü. Ses getiren açıklaması Siirt’te yerli otomobil üreten bir fabrika inşa edeceği üzerineydi. Adını “İmza” olarak tespit ettiği otomobili büyük bir organizasyonla Türkiye’ye tanıttı. Lakin “İmza” hiç üretilmedi. Bu proje için gurbetçilerden kar payı ortaklığı adı altında para alan Akgündüz, iflas ederek paraları ödeyemeyerek, tutuklanma kararıyla ardında kaba inşaat bırakarak yurtdışına kaçtı.

Fadıl Akgündüz Proton Macerası

Kara paranın aklanması suçundan Akgündüz’ün 5 yıla yakın hapsi istendi ve mal varlığına el konulması istemiyle dava açılmıştı. 2,5 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre ve Almanya’da yaşadı. Yurt dışından yazdığı mektupla, parasını kaptıran gurbetçilere, dini benzetmeler tercih ederek ekonomik cihat çağrısı yaptı. Türkiye’de birtakım kişi ve basın aracılığıyla oluşturulan cephe sebebiyle mağduriyet yaşadıklarını, ama hedeflediği tüm dünyaya ses duyurma niyetinden de caymayacağını altını çizerek faaliyetlerine her türlü engele karşı devam edeceği sinyalini verdi.

2002 senesinde ile ilgili tutuklama kararı olmasına rağmen, Siirt’ten bağımsız milletvekili seçildi ve milletvekili dokunulmazlığı elde ederek Türkiye’ye döndü. Lakin İstanbul’a geldiğinde, Yüksek Seçim Kurulu’nun Siirt ili seçim iptali kararı ile vekilliği düşürülerek, sırasıyla adliyeye ve ceza evine gönderildi. 2003 senesinde topladığı paraları geri ödeyememesi sebebiyle tutuklanan Akgündüz, 1,5 yıl sonra 150 bin TL kefalet ödeyerek serbest kaldı. 2006 senesinde dava sonucuna göre 4 yıl 2 ay hapis cezası kararına karşın, yurt dışına kaçtı. 2006 senesinin Ocak ayında, JetKent sitesinden ev alan “Fadılzedeler” Akgündüz adına açılan davalar sebebiyle tapularını alamadıklarını şikayet dilekçeleriyle adliyeye başvuruda bulundular. 2008 yılı olduğunda ise dava zaman aşımı sebebiyle düştü.

22 Mayıs 2009 tarihinde Fadıl Akgündüz tekrar 3 yıl sürecek olan Siirtspor başkanlığı görevini devraldı. Akgündüz 2014 senesinde ise değişik bir stille, cübbe ve sarık ile Türkiye’ye şöyle seslendi: “Maldivler’de ada satın aldım, artık Müslümanların bir adası oldu”. Aşağı yukarı 170 milyon dolar yatırımla Caprice Gold Maldivler projesini başlattığını ve adaya ulaşımın rahatlığı için de havayolu şirketi kuracağını açıkladı.

Jet Fadıl’dan Bir Yatırım Daha

Caprice Gold Bayrampaşa projesiyle 2011 senesinde yeni üslubuyla yaşanan Fadıl Akgündüz, kamuoyunda “Cübbeli Ahmet” ismiyle bilinen Ahmet Mahmut Ünlü isimli cemaat erbabı hocayı da arkasına almıştı. 2014 senesinde da reklam panolarında Caprice Gold Maldivler projesini duyuran Akgündüz, bu projelerden konut almanın “caiz” olduğu ile alakalı Cübbeli Ahmet’ten fetva da aldı.

Fadıl Akgündüz’ün piyasayı 800 milyon TL dolandırdığı öne sürüldüğünde, Cübbeli Ahmet kimseyi almak için teşvik etmediğini fetva soranlara, İslami şartlara uygun hizmet vereceği hedeflenen projelerden konut sahibi olmanın caiz olduğu cevabını verdi. Mağduriyet yaşayanlarla birlikte kendisinin de satın aldığı dairelerden ötürü farklı olmadığını dile getirdi. Bu projelerde için tüketicilerden alınan bedeller karşılığında hizmet sunulmadığı, yapılan reklam kampanyaları için alakalı şirketlere bir kısmının ödemesinin yapılmadığı gerekçesiyle şirkete haciz konuldu. Projenin arazisinin kiralandığı süre ve arazinin metrekaresi ile ilgili da yanıltıcı ifadeler kullandığı belirlendi.

Jet Fadıl kendisinin dolandırıcılıkla suçlanmasına, ülkenin dönemsel olarak içinde olduğu siyasi sıkıntıların ekonomiye olan tesirinin olduğu, 17 Aralık Operasyonu ve Gezi Olaylarının emlak satışına olumsuz yönleri üzerinde durarak, ayetlerin olduğu mektupla yanıt verdi. Dönemin başbakanına devlet içindeki paralel yapılanmanın kendisine tuzak kurduğunu ima eder biçimde de seslendi.

Görülen Davalar

21 Aralık 2015 tarihinde  Bayrampaşa Caprice Gold ve Caprice Maldivler devre mülk projelerinde satış yaptığı bireylerden para toplayarak projeleri tamamlamadığı sebebiyle tutuklandı. Savcılık 349 kez dolandırıcılık suçu işlediğine karar vererek, 2 bin 443 yıla kadar hapis cezası istedi. Haziran 2016’daki duruşmasında tutuklu kaldığı zaman zarfında projelerin finansman bulamaması ve bundan dolayı tamamlanamadığını dile getirdi. 28 Mart 2017 tarihinde tutuklu olduğu Silivri Cezaevinden tahliye edildi. Caprice Gold Gayrimenkul Yatırım Turizm ve İnşaat Tic. Ltd. Şti. Müdürü olarak görev yapan yeğeni Mehmet Salih Obut, ablası ve eniştesi de tahliye edildi.

Temmuz 2017’de tutuksuz olarak hakim karşısına çıkan Akgündüz, hakimin projelerin gidişatı ile alakalı sorduğu sorulara, yurt dışından finansman sağlamak maksadıyla yatırımcılarla görüşüldüğünü açıkladı. Tahliye edildiğinden beri geçen 4 aylık sürenin toparlanmak için yeterli olmadığı, yatırımcıların projenin hukuki sürece dahil olması sebebiyle çekimser olduğu ve turizmin de yeni yeni toparlanıyor olduğu gerekçelerine dayanarak, 1,5 yıllık tutukluluk sürecinin de olumsuz etkilediğini dile getirdi. Grubun diğer kaynaklarından para aktarımı yapılması için faaliyetleri olduğunu söyleyen Akgündüz tahliye olmasının proje için olumlu hava yarattığını da kelimelerine ekledi.

Bu zaman zarfında bilirkişi raporlarında farklı paravan şirket kurarak, şirketin içinin boşaltıldığı ve inşaata devam edilmediği belirtilmekte. Mağdurlar ve avukatları ise projenin bitirileceği bahanesinin arkasına sığınılarak şirket içinde paraların buharlaştırılarak farklı kanallarına aktarıldığını savunmaktalar.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.