Jean-Paul Roux Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
179
Jean-Paul Roux Kimdir? Biyografi Sayfası

Jean-Paul Roux Kimdir? Biyografi, bölümünde Jean-Paul Roux Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Jean-Paul Roux Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Jean-Paul Roux Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Jean-Paul Roux Kimdir

Jean-Paul Roux, 5 Ocak 1925 senesinde Paris’te dünyaya geldi. Eğitimine Doğu Dilleri Okulunda başladı ve ardından sırasıyla École de Louvre Tarih Bilimleri Akademisini bitirdi.

Doktorasını ise doğubilim ve edebiyat üzerine verdi. 1952 senesinde CNRS yani Fransız Ulusal Araştırma Merkezi’nde çalışmaya başladı ve 1990 senesinde Araştırma Birimi Başkanı olarak emekli oluncaya kadar burada çalıştı.

1957-1990 senelerı içinde École de Louvre de akademisyen olarak da çalıştı ve Profesör unvanını aldı ve Orta-Asya ve Türk kültür tarihi üzerine yaptığı alan çalışmaları neticesinde hazırladığı temel çalışmalarla tanındı.


Türkiye ile 1950’li senelerdan bu yana alakadar olmaya başladı. La Turquie: Géographie. – Économie. – Histoire. – Civilisation et Culture adlı çalışmasını 1953 senesinde paylaşımı yaptı. bundan sonra peş peşe Türkiye ve Orta-Asya tarihi ve Türk örf ve adetlerini kapsayan çalışmalar yaptı.

Bu bağlamda, Türkiye’yle ilgilenmesi, 1950’li senelerın başlarına rastlamaktadır. Hazırladığı La Turquie: Géographie. – Économie. – Histoire. – Civilisation et Culture (1953) adlı eserden sonra, ardı ardına Türkiye ve Orta-Asya kültür tarihi ve Türk geleneklerini kapsayan analitik-karşı karşıya geldirmalı çalışmalarla adını açıkladı. Kimi eserleri Timur (1994), Türklerin ve Moğolların Eski Dini (1994), Türklerin Tarihi: Büyük Okyanus’tan Akdeniz’e İki Bin Yıl (1995) adıyla Türkçeye çevrildi.


1971-1977 senelerında Paris’teki iki büyük İslam Sanatları Sergisi’ni organize etti.

Jean Paul Roux, 29 Haziran 2009 tarihinde öldü.

Roux’un ikiyüz makalesi ve yüzü aşkın araştırması ve bununla birlikte çoğunluğu Orta Asya ve Türk kültürüyle alakalı 25 kitabı mevcuttur.


Jean-Paul Roux Eserleri (Türkçe Çeviri)

Babür – Büyük Moğolların Tarihi
Eski Altay Halklarinda Ölüm
Moğol İmparatorluğu Tarihi
Orta Asya: Tarih ve Uygarlık
Türklerin Tarihi
Türklerin ve Moğolların Eski Dini
Orta Asya’da Kutsal Bitkiler ve Hayvanlar

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.