Jean Baptiste Colbert Biyografisi

Jean Baptiste Colbert Biyografisi

14 Ocak 2018 0 Yazar: Biyografi

Jean Baptiste Colbert kimdir? Jean Baptiste Colbert biyografisi, Jean Baptiste Colbert sevgilisi veya eşi kimdir? Burcu nedir? Boyu, kilosu kaç, Jean Baptiste Colbert memleketi, Jean Baptiste Colbert kaç yaşında, Göz ve saç rengi nedir ve diğer tüm bilinmeyenler ile detaylı bilgiler sitemizde.. Biyografisi.org sitesi Jean Baptiste Colbert hakkında ki tüm bilgileri açık kaynak yayınlardan derleyerek okunabilir bir metin haline getirerek siz okuyucularımıza netkur sunmaktadır. Jean Baptiste Colbert biyografisinde eksiklik veya hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere katkınızı yapın.
<br/ >Jean Baptiste Colbert doğum tarihi: 26.Ağustos.1619
<br/ >06.Eylül.1683
<br/ >Jean Baptiste Colbert burcu: Başak
<br/ >Jean Baptiste Colbert mesleği: Siyaset adamı
<br/ >Jean-Baptiste Colbert, 1619 yılında Fransa Reims’de doğmuştur. Bir kumaş tüccarının oğlu olan Colbert, başbakan durumundaki Kardinal Mazerin’in hizmetine girdi. 1654’te kraliçenin katibi oldu. Daha sonra XIV. Louis’nin döneminde 1665 yılında Maliye Bakanlığı’na getirildi.1669 yılında ise Deniz Kuvvetleri Devlet Bakanı oldu. Ticaret ile, koloniler ve Saray’dan sorumlu idi.

Fransa’da yerli sanayinin ve ticaretin gelişmesine önemli katkılar yaptı. Dokuma fabrikaları kurdu, vergi işlerini düzene soktu, sigortacılıkla ilgili daireler oluşturdu ve yasalar çıkardı. Böylece burjuva sınıfının yükselmesi ve kurumsallaşmasında önemli rol oynadı. Özellikle vergi uygulamalarıyla halkın tepkisini çekti. Colbertizm diye anılan pratik bir ekonomi sistemi geliştirdi. Yapılan yolsuzlukları ortaya çıkartıp bu konuda mahkeme ve mali danışma kurulu oluşturdu.

Jean-Baptiste Colbert, 6 Eylül 1683 tarihinde Paris’ de böbrek taşı ve idrar yolu iltihaplanması sebebiyle öldü.

Çeşitli tarihlerde Fransız Donanması’nda altı gemiye onun adı verilmiştir:
1848 yılında bir buhar corvette
1875 yılında bir savaş gemisi
1914 yılında bir kargo gemisi
1916 yılında bir dundee
1928 yılında Bir Fransız ağır kruvazör
1956 yılında Bir Fransız füze kruvazörü
<br/ >Jean Baptiste Colbert

istanbul escort bayan