Jan Ernst Matzeliger Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
426
Jan Ernst Matzeliger Kimdir? Biyografi Sayfası

Jan Ernst Matzeliger Kimdir? Biyografi, bölümünde Jan Ernst Matzeliger Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Jan Ernst Matzeliger Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Jan Ernst Matzeliger Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Jan Ernst Matzeliger

Jan Ernst Matzeliger, 15 Eylül 1852 senesinde Paramaribo (Surinam) Matzeliger dünyaya geldi. Babası, annesi siyah Surinam kölesiydi. O endüstri mühendisi oldu.Mekanik bilgileri vardı ADB DE bir ayakkabı dükkanında çalıştı.

1877’de  Philadelphia, Pennsylvania’ya yerleşti İngilizceyi öğrendi. Harney Kardeşler Ayakkabı fabrikasında çalışmaya başladı o zaman ayakkabılara elle üst kısım yapılıyordu bu iş için makine yoktu günde fakat 50 çift ayakkabı üretiliyordu.

1883 yılına kadar orada çalıştı, ayakkabıcı ustası Jan E.Matzeliger bir ayakkabıyı bir seferde bütünüyle imal eden ilk makineyi icat ederek ayakkabı sanayisinde bir devrim yarattı ve patentini aldı.

Jan E. Matzeliger, 24 Ağustos 1889 tarihinde tüberküloz hastalığından sebebiyle Massachusetts’de öldü. 15 Eylül 1991 de bir posta pulu üzerine resmi konularak onurlandırıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.