James Watt Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
309
James Watt Kimdir? Biyografi Sayfası

James Watt Kimdir? Biyografi, bölümünde James Watt Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. James Watt Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

James Watt Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

James Watt Kimdir

James Watt, 19 Ocak 1736’da Greenock’ta dünyaya geldi, Modern buhar makinesinin mucidi ve İskoçyalı fizikçidir. 19 yaşındayken bir cihaz imalatçısının yanında çalışmaya başladı. Daha sonra kendi başına işyeri açarak çalışmaya sürdü. Lakin izinsiz olduğu için iş yeri kapatıldı.

Üniversite Watt’a sahip çıkarak onu laboratuarlarında cihaz yapması için işe aldı. Üniversite profesörleri Watt’ın kabiliyetini fark ederek onu yetiştirmeye çalıştılar.

İlk olarak 1705 senesinde Thomas Newcomen’in yaptığı buhar yoğunlaştırıcı silindir üzerinde çalışmalarına başlayan James Watt, bu çalışmalarında buharın, basıncın ve sıcaklığın tesirlerini deneylerle tespit etti. Deneylerde bulduğu önemli husus silindire giren buharın sıcaklığı kadar silindirin de sıcaklığının yüksek tutulması olmuştu. Daha önce yapılan buhar makinelerinde silindir soğuk olduğu için buhar yoğunlaşıyor ve makine verimi düşüyordu. Bu prensiplerle ve hareketle James Watt, dik hareketli buhar makineleri yapmaya başladı. 1781 senesinde ise dik hareketi döner hareket haline çeviren buharlı makineyi yaptı. Bu buluşunu silindir içindeki pistonun hem alt hem üst kısmına buhar basıncı tatbik ederek iki yönlü kullanma olanağı tanıyan çift hareketli buhar makinesi takip etti. Böylelikle makine güç kapasitesi iki kat artmış oluyordu. Buhar basıncını gösteren ilk buhar göstergesi de James Watt aracılığıyla yapılmıştır.


James Watt, yüksek basınçlı buhar sistemlerine geçişin hazırlayıcısı, termodinamik prensiplerin birçoğunun sahibidir. Modern buhar türbünlerinde ki devir kontrol regülatörü de Watt’ın ortaya koyduğı kontrol prensibine göre çalışır. Beygir gücü ve Watt kavramlarının güç ifadesi olarak kullanılması da Watt aracılığıyla başlatılmıştır.

James Watt, 19 Ağustos 1819 tarihinde Heathfield’te öldü. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.