James Dewey Watson Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
190
James Dewey Watson Kimdir? Biyografi Sayfası

James Dewey Watson Kimdir? Biyografi, bölümünde James Dewey Watson Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. James Dewey Watson Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

James Dewey Watson Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

James D. Watson

James Watson, 6 Nisan 1928 senesinde Chicago’da dünyaya geldi. 1954 senesinde yaptığı çalışma ile DNA’nın ikili sarmal yapısını, araştırmacı Francis Crick ile bularak Nobel Ödülü almış bilim adamıdır. Chicago Üniversitesinde zooloji öğrenimi gördükten sonra 1950 senesinde Indiana Üniversitesinde doktora yaptı. Lakin bu süreden sonra Avrupa’ya geçmiştir.

1950-1953 senelerı içinde önce Kopenhag, sonra da Cambridge Üniversitesinde DNA’nın yapı çözümü hususunda çalışmalarda bulundu. Cambridge Üniversitesinden Francis Crick ile giriştiği çalışmalar sonuç verdi ve 1953 senesinde Nature dergisinde 900 kelimeden bir araya gelen makalelerinin yayına girmesiyla bilim adına önemli bir karanlık bölüm aydınlanmış oldu. Makale şöyle başlıyordu: “Deoksiribo Nükleik Asit tuzu için bir yapı önermek istedik…”


Lakin bu keşif içinde Londra’daki King’s Kolejinde kristalograf olarak çalışan Rosalind Franklin’in de katkısı büyüktür. Eğer 38 yaşında kanserden ölmeseydi o da verilecek Nobel ödülünü paylaşabilirdi. DNA’nın çift sarmal olduğunun bulunmasında Rosalind Franklin’in X ışını fotoğrafları kilit rol oynamıştır. Lakin kendisi X ışını fotoğraflarıni doğru yorumlayamıyordu.

James Watson, 1956 senesinde Harvard Üniversitesinde Moleküler Biyoloji ve Biyokimya Profesörlüğüne getirildi.

1962 senesinde Dr. Crick ile DNA’nın 3 boyutlu yapısını keşfetmelerinden dolayı Nobel ödülüne layık bulundular.

1967 Yılında ise The Double Helix: A Personal Account of the Discovery of the Structure of DNA (İkili Sarmal : DNA Yapı Çözümünün Öyküsü) adlı, DNA’nın ayrıntılı çözüm öyküsünü içeren kitabını yazdı.

New York’ta bulunan Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nın başkanlığını yapan Watson, yaşantısının ileri dönemlerinde ırkçı, homofobik ve kadınları aşağılayan ifadeleriyle dikkati çeken Watson, “Afrikalıların daha düşük zekalı oldukları” yolundaki açıklamaları ve “farklı coğrafyalarda evrimleşen bireylerin zekalarının aynı biçimde geliştiğini düşünmek için mantıklı bir neden olmadığı” yolundaki iddiaları sebebiyle önemli eleştirilerin hedefi oldu. Tepkilerin artması üzerine Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nın yönetim kurulu başkanı Bruce Stillman yönetim kurulunun Watson’un “tüm idari yetkilerinin askıya alınmasına” karar verdiğini açıkladı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.