Jakob Bernoulli Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
409
Jakob Bernoulli Kimdir? Biyografi Sayfası

Jakob Bernoulli Kimdir? Biyografi, bölümünde Jakob Bernoulli Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Jakob Bernoulli Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Jakob Bernoulli Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Jacques Bernoulli

Jakob Bernoulli (Jacques Bernoulli), 6 Ocak 1655 senesinde Basel’de dünyaya geldi. Babasının isteği üzerine teoloji okuyup papazlık eğitimi almıştır. Lakin ailesinin isteğinin aksine matematik ve astronomi eğitimleri de almıştır.

1676 ve 1682 senelerı içinde Avrupa boyunca dolaşarak aralarında Hudde, Robert Boyle ve Robert Hooke’un da olduğu o zamanın ileri gelen isimlerinden matematik ve bilim bölgesindeki en son gelişmeleri öğrendi. Bu süre boyunca kuyruklu yıldızlar için hatalı bir kuram üretmiştir.

İsviçre’ye dönerek 1683’ten bu yana Basel Üniversitesi’nde mekanik dersleri vermeye başladı. 1684’te Judith Stupanus ile evlendi ve iki çocukları oldu. Bu zamanda çok verimli bir araştırma kariyerine başladı. Yaptığı seyahatler ona döneminin ünlü matematikçileri ve bilim inanları ile yaşamı boyunca sürdüreceği bir iletişim olanağı sundu. Bu zamanda matematikteki yeni gelişmeleri yakında zamandan takip etti. Christian Huygen’in ”De ratiociniis in aleae ludo” ve Descartes’in ”Geometrie” adlı yapıtları üzerinde çalıştı. 1684-1689 senelerı içinde Ars Conjectandi’yi oluşturacak sonuçların birçoğuna ulaştı.

1687 senesinde Basel Üniversitesi’nde profesörlük görevine başladı. O zamana kadar kardeşi Johann Bernulli’yi matematik alanında çalıştırmaya başlamıştı. İki kardeş Leibniz’in 1684’te yayımlanan Nova Methodus pro Maximis, itemque Tangentibus adlı diferansiyel kalkülüs ile alakalı olan yayını üzerinde çalışmaya başladılar. Bunun dışında von Tschinhaus’un yayınlarını da incelediler. Leibniz’in çalışmaları o zamanki matematikçiler için epey karmaşıktı. Bernoulliler bu kuramları anlamayı ve uygulamayı deneyen ilk bireylerdi. Jacob kardeşi ile el ele vererek kalkülüsün çeşitli uygulamaları üzerinde çalıştılar. Bu işbirliği Johann’ın matematiksel dehasının olgunlaşmaya başlamasıyla rekabete dönüştü. Birbirleriyle bi hayli zor matematiksel problemler üzerinden mücadele ederek karşılıklı olarak kabiliyetlerini test etmeye başladılar. 1697 yılına kadar aralarındaki ilişki tamamen yok oldu.

Jacob Bernoulli 1705’te yaşamını yitirdi. Mezar taşı için bir logaritmik spiral figürü ve “Eadem mutata resurgo” (Değişmeme rağmen aynı biçimde yeniden yükseleceğim) sloganını seçmiştir. Mezarı “Basel Munster or Cathedral” inde bulunmaktadır. Aydaki bir kratere kardeşi Johann ve onun anısına Bernoulli adı verilmiştir.

Jakob Bernoulli, 16 Ağustos 1705 Basel’de öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.