İzzet Altınmeşe Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
336
İzzet Altınmeşe Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

İzzet Altınmeşe Kimdir? Biyografisi, bölümünde İzzet Altınmeşe Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. İzzet Altınmeşe Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

İzzet Altınmeşe Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İzzet Altınmeşe

İzzet Altınmeşe, 1945 senesinde Diyarbakır’ın Çüngüş beldesinde dünyaya geldi. İzzet Altınmeşe, halen 5 aylık iken ailesi ekonomik nedenlerden ötürü Diyarbakır’dan Adana’ya göç etti. Burada bir süre berberlik yaptı. Daha sonra berberliği bırakarak halk türkülerine yöneldi. 1963senesinde Adana Halk Eğitim Merkezinde Türk Halk Müziği, nota ve şan dersleri almaya ve sahne çalışmaları yapmaya başladı. 1965 senesinde ilk plak çalışmasını gerçekleştirdi.

İzzet Altınmeşe, 1966-1968 senelerı içinde askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü Adana’da 2 yıl halk müziği çalışmalarını sürdürdü. 1970 senesinde Ankara’ya yerleşti. 1972 senesinde söz ve müziği kendisine ait olan “Biraz Da Bana Gül Kader” adındaki bestesiyle ülkemizin tamamında tanındı. 1976 senesinde Ankara Radyosu Sanatçılık Sınavını kazandı. Bu zamanda Nida Tüfekçi, Coşkun Güla, İhsan Öztürk ve Musa Eroğlugibi Türk Halk Müziğinin ustaları ile çalışmalarını sürdürdü. 1977’de kendi derlediği “Maden Dağı” adlı türkü şimdilerdeki tanınmışlığının başlangıcı oldu. 1978 senesinde “Esmerim” türküsü yılın hit parçası oldu.

İzzet Altınmeşe, 1998 senesinde Kültür Bakanlığı aracılığıyla Devlet Sanatçısı unvanıyla onurlandırıldı.

İzzet Altınmeşe’nin 100 civarında derleme, sözü ve müziği kendisine ait olan parçalar mevcuttur. Yedi tane sinema filminde rol almıştır. Eşref Saati dizisinde Alemdar Ağa kişiliğini canlandırmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.