İzel Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
446
İzel Kimdir Biyografi ve Hayatı

İzel Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde İzel Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. İzel Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

İzel Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İzel Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Uzun senelerdır müzik dünyasının içinde bulunan İzel, farklı zamanlarda gözlerden uzak kalsa da gündemde kalmaya sürdürmekte. Bilhassa katıldığı program ve yaptığı açıklamalarla adından fazlaca söz ettiriyor. Peki, İzel kimdir, İzel kaç yaşındadır, müzik kariyeri ne zaman başlamıştır? Bütün bunlar ve İzel nerelidir gibi soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.


İzel Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Tam ismi İzel Çeliköz olan şarkıcı, 29 Nisan 1969 tarihinde dünyaya gözlerini açtı. Öğretmen bir ailenin çocuğudur ve Yalova’da doğmuştur. Dolayısıyla Yalovalı sanatçılardan biri olma özelliğini taşır. İzel, üniversiteye İstanbul Teknik Üniversitesi, Devlet Konservatuarı, Türk Müziği bölümünde başladı ve kemençe eğitimi alarak 1993 senesinde üniversiteden mezun oldu.

İzel’in Müzik Kariyeri

İzel, daha öğrenci iken 1991 senesinde İtalya’da tertip edilen Eurovision Şarkı Yarışmasına Türkiye adına katıldı ve Reyhan Karaca ile birlikte İki Dakika adlı şarkıyı seslendirdi. Bu yarışmada 12. Oldu. Öğrenciliği zamanında harçlığını da çıkarmak için maksim gazinolarında kemençe çalıp çeşitli assolistlerle vokalistlik yaptı.

1991 senesinde hepsi üniversite öğrencisi olan İzel, Çelik, Ercan, Ajda Pekkan’la birlikte Almanya’ya turneye çıktı. Bu turneden sonra gençler ülkelerinde bir anda ün yaptı. İzel, Çelik Erişçi ve Ercan Saatçi ile birlikte 1991 senesinde Özledim isimli bir albüm çıkardı. Bu albüm o yılın en fazla satanı oldu. Çelik’in ayrılmasıyla grup iki kişi kaldı. İkili İşte Yeniden adlı bir albümle yollarına sürdüler. 1993 senesinde İzel, Kuşadası Altın Güvercin Ses Yarışması’na katıldı ve birincilik elde etti. 1995 senesinde da tek başına ilk albümü olan Adak’ı paylaşımı yaptı. Adak’taki Hasretim adlı şarkı o yılın şarkısı olarak çok yoğun bir ilgi gördü. MGD aracılığıyla sanatçıya Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı ödülüyle birlikte Hürriyet Altın Kelebek Ödülünde En İyi Kadın Şarkıcı unvanını kazandırdı.

İzel, 1997 senesinde Mustafa Sandal’la bir çalışmaya imza attı. Sandal’ın müzik direktörlüğü ile Emanet adlı albümü piyasaya çıktı. Albümdeki söz ve müziği Çelik’e ait olan Kızımız Olacaktı isimli parça çok geniş bir kitle aracılığıyla beğeniyle karşılandı. 1999 senesinde Küçük Bir Aşk adlı albümünü çıkardı ve bu albümde bulunan Yok Yere adlı şarkı uzun süre en fazla dinlenenler içinde yer aldı. 2000 senesinde Küçük Bir Aşk albümü remix haline getirilerek diğer hit şarkılarıyla birlikte yeniden yayımlandı ve İzel, o yıl En İyi Kadın Şarkıcı ödülünü kazandı.

Yükselişini hız kesmeden ilerleten İzel 2001 yılı yazında Bebek adlı albümünü çıkardı. Bu albümdeki 10 şarkının tamamında Altan Çetin imzası vardı. Bebek albümündeki bütün şarkılar büyük beğeni gördü ve İzel, Türkiye’nin en başarılı kadın yorumcularından birisi olduğunu bir kez daha ortaya oydu. İki yıl sonra, 2003 yazında Şak adlı albümünü piyasaya çıkardı.

2005 senesinde Bir Dilek Tut Benim İçin albümünü çıkararak bir çok şarkının kendi yorumuyla yeniden müzikseverlerin geniş ilgisini çekmesini sağladı. 2007 senesinde Işıklı Yol adlı albümünü, 2010 senesinde Jazz Nağme adlı albümünü, 2012 senesinde da Aşk En Büyüktür Her Zaman adlı albümünü piyasaya sürdü.

İzel’in Yüzündeki İzler

Son zamanda yüzündeki izlerle gündeme gelen İzel, verdiği bir röportajda cildinin bir gecede bu duruma geldiğini dile getirdi. Sevgilisini çok sevdiği bir arkadaşıyla yatakta yakaladığını ve o an tepki veremeden kolay gelsin diyerek evden çıktığını söyleyen sanatçı, ertesi sabah uyandığında yüzündeki izlerin oluştuğunu belirtiyor. Doktorların da öfke patlamasından dolayı ortaya çıktığını, aslında bunun bile kendisi için bir mucize olduğunu dile getirdiklerini aktarıyor.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.