İzel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
221
İzel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

İzel Kimdir? Biyografisi, bölümünde İzel Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. İzel Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

İzel Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

İzel

İzel Çeliköz, 29 Nisan 1969 senesinde Yalova’da dünyaya geldi. Birincilikle girdiği İTÜ Devlet Konservatuarı, Türk Müziği bölümünde kemençe eğitimi aldı ve 1993 senesinde mezun oldu. Öğrenciliği sırasında 1991’de, İtalya’da tertip edilen Eurovision Şarkı Yarışması’na Türkiye adına katıldı.

Öğrenimi sırasında para kazanmak için Maksim Gazinolarında kemençe çalıp, önemli assolistlere vokalistlik yapmaya başladı. Daha sonra da Çelik ile birlikte barlarda ve kabarelerde programlar yaptı.

İzel, müzikseverler aracılığıyla asıl Türk pop müziğini patlama zamanlarına denk gelen, Ercan Saatçi ve Çelik Erişçi ile kurdukları İzel-Çelik-Ercan grubu ile tanındı. Üçlünün 1992’de çıkardığı “Özledim” albümü, o yılın en fazla satan çalışması oldu. Daha sonra grup, Çelik’in ayrılmasıyla ikili olarak kaldı ve İzel & Ercan adıyla paylaşımı yaptığı “İşte Yeniden ’le yoluna sürdü. İzel, 1993 senesinde “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışmasın ’da birinci oldu. İki yıl sonra da 1995’de ilk albümü “Adak”ı çıkardı. Albümdeki “Hasretim” adlı parça hemen hemen o yılın şarkısı oldu. MGD aracılığıyla “Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı “ödülü ile birlikte Hürriyet Altın Kelebek Ödülünü yine “En kaliteli kadın şarkıcı “sıfatı ile aldı. Sanatçı, 1997 senesinde Mustafa Sandal’ın müzik direktörlüğünü yaptığı “Emanet” isimli albümüyle yeniden gündeme geldi. Albümdeki özellikle sözü ve müziği Çelik’e ait “Kızımız Olacaktı” adlı parça ve İzel’in güzel yorumu çok geniş bir kitlenin beğenisini topladı. 1999’da çıkan, içindeki “Yok Yere” adlı parçayla uzun süre konuşulan albümler içinde kalan “Bir Küçük Aşk” ise 2000 senesinde remixlenip İzel’in diğer hit şarkıları da eklenerek yeniden yayınlandı. İzel, o yıl yine “En kaliteli kadın şarkıcı” ödülünün sahibi oldu.

Türkiye’nin en iyi kadın yorumculardan biri olarak kabul gören İzel’in, “Bebek” adlı albümü, 15 Haziran 2001’de çıktı takipçilerinin karşısına. 10 parçadan bir araya gelen İzel’in bu albümündeki tüm şarkılarda Altan Çetin imzası yer aldı. Sanatçı, “Bebek” adlı albümünden iki yıl sonra da, 2003 senesinin yaz aylarında “ŞAK” adlı albümünü piyasaya sürdü. İzel, Almanya’da aldığı dans derslerinden sonra yeni albümünde bunu denemeye karar verdi ve dansçılarla klip çekti. Bu projeleri çok sevilse de İzel, dans tutkusu yüzünden albümüne önem verdi ve albüm o yıl en fazla satanlar listesinde yer aldı.İzel 2005 Yılında yeni bir plak şirketiyle anlaşmaya vardı Avrupa Müzik son senelerın en başarılı plak şirketleri içinde çoktan yerini almıştı. Hemen çalışmalara başlayan İzel, Emel Müftüoğlu’nun albüm kaydında Sezen Aksu ve şimdiki aranjörü Sinan Akçıl’la tanıştı. Sezen Aksu’nun Bir Dilek Tut Benim İçin şarkısıyla çıkış yapan İzel yine eski başarısını yakalamayı başardı.2007 Yılında İzel, sahnedeki 20. yılı şerefine bir albüm çalışmasına başladı. İzel’in bu albümünde genelde duygu dolu aşk şarkıları yer aldı. Bu şarkıların mimari İzel’in eski aranjörü Sinan Akçıl’dır. Yakın zamana kadar aşk yaşayan İzel ve Akçıl, albüm çıktıktan kısa bir süre sonra ayrıldılar. Gurur şarkısıyla yine duygusal parçaların kadını olduğunu herkese yeniden hatırlatan İzel, 2010 senesinin Mayıs ayında Jazz Nağme isimli Türk Müziği’nin unutulmaz eserlerini yeniden yorumladığı bir albüm çıkarmıştır.Anne ve babasına verdiği söz sonucu kendisi için özel yeri olan sanat müziği şarkılarını yorumlamıştır.Albümde bunun bunun yanında “baba beni maziye götür”isimli söz ve bestesi İzel’e ait bir şarkı da bulunmaktadır. Aynı zamanda 2011 senesinin Nisan ayında Sinan Akçıl’ın Kalp Sesi isimli albümünde Bi’ Şey Olmuş şarkısına sesiyle katkıda bulunmuştur. 2012 ‘de Uzun bir aradan sonra “Aşk En Büyüktür Her Zaman” adlı albümünün Çalışmalarına başlayan İzel Hollywood’da bir çok ünlü filmin müziklerini yapan Thomas Berlin, albümündeki parçaların orkestrasyonlarını üstlenirken, Avrupa’da ‘ödüllü aranjör’ ünvanına sahip olan Bülent Aris de parçaların düzenlemelerini yaptı. Albümün vokal miksleri ise Tarık Ceran’a ait. Albümde 12 dev Şarkınınsa söz ve müziklerini ünlü söz yazarları Alper Narman ve Onur Özdemir imzası taşımaktadır 9 Nisan 2012 tarihinde çıkardığı Aşk En Büyüktür Her Zaman adlı albümüyle müzik yaşamına Kaldığı yerden geri dönmüştür.

Diskografisi

Özledim (İzel-Çelik-Ercan) (1991)
İşte Yeniden (İzel-Ercan) (1993)
Adak (1995)
Emanet (1997)
Bir Küçük Aşk (1999)

Bebek (2001)
Şak (2003)
Bir Dilek Tut Benim İçin (2005)
Işıklı Yol (2007)
Jazz Nağme (2010)
Aşk En Büyüktür Her Zaman (2012)
Web Sitesi: izelnet.net
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.