ismet inönü

16 Ağustos 2015 1 Yazar: Biyografi

İsmet İnönü 24 eylül 1884 yılında İzmir’de doğdu.İsmet İnönü aynı zaman da dönemin tanınmış Kürt ailelerinden biri olan kürümoğulları’ının fertlerinden biridir. ilköğrenime Sivas’ta başlayan ismet İnönü daha sonra ortaöğreniminide yine Sivas’ta yapmıştır.
Sivas’ta mülkiye idadisinde bir yıl eğitim gören İsmet İnönü daha sonra burada ayrılarak 1897 yılında mühendis hane idadisinde İstanbul’da eğitim görmeye başlamıştır.

14 şubat 1901 yılında başladığı mühendis hane- berr-i hümayun’undaki eğitimini ise 1 eylül 1903 yılında topçu rütbesi ile tamamlamıştır.İyi bir asker olan İsmet İnönü aynı zamanda iyi bir siyasetçiydi ve Mudanya mütarekede Türk ulusunu temsilen kalmıştır. Sevr antlaşmasını ve lozan antlaşmasını ise imzalamıştır.
29 Ekim 1923 yılında cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından ilk hükumet olan halk fırkrası’nın genel başkanı ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün yardımcılığı görevinde bulundu. 11 kasım 1938 yılında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kaybetmesi üzerine Cumhurbaşkanlığına Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçildi.

İsmet İnönü daha sonra 27 mart 1971 yılında darbe teşebbüslerinden sonra parti içinde çıkan çatışmalar sonucu genel başkanlık makamından ayrılmıştır. 25 aralık 1979 yılında hayatını kaybetti.

istanbul escort bayan